Przedszkole Publiczne Nr 17 im. Czesława Janczarskiego w Radomiu


Walentynki po celtycku - spotkanie z Radomską Orkiestrą Kameralną / Gr. VI, VII, VIII

ponad 6 lat temu

„Walentynki po celtycku”.

W dniu 16 lutego dzieci ze starszych grup uczestniczyły w przepięknym koncercie. Podziwialiśmy grę muzyków oraz pokaz taneczny.

Wykonawcy: Aleksander Brych z zespołem Tuatha & Ellorien Dance (pokaz tańca irlandzkiego) Radomska Orkiestra Kameralna

W programie: aranżacje tradycyjnych utworów muzyki celtyckiej m.in. Cooley’s Reel, Foggy Dew, Gallagher’s Frolics Jig, Flowers of Edinburgh

Już przed wiekami wiele ludów obchodziło święto miłości. Należeli do nich również Celtowie. Mity opowiadają, że na dzień 14 lutego przypadają ptasie gody. W ten niezwykły świat mitów i wierzeń celtyckich przenieśli nas Aleksander Brych z zespołem wraz z Radomską Orkiestrą Kameralną.

Celtycka muzyka oparta na nowoczesnych i zróżnicowanych rytmach, melodyjna, żywiołowa, a niekiedy bardzo nastrojowa to gwarancja udanego walentynkowego wieczoru. Aleksander Brych od lat wykonuje muzykę folkową na poprzecznym drewnianym flecie irlandzkim i na wielu innych podobnych instrumentach. Koncertuje z wieloma muzykami inspirując się kulturą różnych stron świata, przede wszystkim krajów bałkańskich, bliskowschodnich i krain celtyckich. Działa również, jako kompozytor. Jego utwory wykonywane są w kraju i za granicą. Obecnie studiuje w łódzkiej Akademii Muzycznej na wydziale kompozycji. Podczas koncertu towarzyszyli mu: Michał Mazur – buzuki irlandzkie, Klaudia Mazur –instrumenty perkusyjne, Natalia Rogińska – skrzypce (gościnnie). W programie koncertu znalazły się tradycyjne melodie celtyckie, ale w nowej odsłonie.

Atmosferę współtworzył pokaz tańca irlandzkiego w wykonaniu Tuatha & Ellorien Dance. Te dwie najstarsze grupy tańca irlandzkiego z Wrocławia połączyły swoje siły. W ciągu wielu lat istnienia zespoły te wystąpiły na niezliczonej ilości pokazów, m.in. na Festiwalu Kultury Celtyckiej w Dowspudzie oraz na Festiwalu Muzyki Celtyckiej „Zamek” w Będzinie. Zdobywali liczne medale w międzynarodowych zawodach tańca irlandzkiego – zarówno w kategoriach grupowych jak i solowych. W 2010 roku na Mistrzostwach Europy w Stuttgarcie zespół Tuatha zdobył tytuł Mistrzów Europy w tradycyjnych tańcach ceili. Delikatne chorografie połączone z energicznym irlandzkim stepem oraz tradycyjna muzyka przeniosły młodych słuchaczy do świata zielonej wyspy i celtyckich krain.

Dodaj komentarz