"Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą " - pogadanka w grupie VI /Żabki

Przeprowadzenie pogadanki pt. „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą?" to pierwsze zadanie konkursowe w ramach Ogólnopolskiego Konkursu "Przedszkole młodych patriotów", jakie wykonaliśmy. W dniu 2 marca wspólnie z dziećmi z grupy VI ubraliśmy się w barwy ojczyste, aby wczuć się w tematykę zajęcia na temat patriotyzmu. Dzieci przyniosły szaliki, flagi, książki. Zastanawialiśmy się, jak być patriotą na co dzień. Rozpoczęlismy od odśpiewania hymnu, przypomnieliśmy sobie przy jakich okazjach, uroczystościach można go usłyszeć. Nauczyliśmy się wiersza Cz. Janczarkiego pt. "Barwy ojczyste" i dowiedziliśmy się, że 12 państw ma takie same barwy flagi jak nasze państwo. Poznaliśmy też inne symbole narodowe niż flaga, czy godło państwowe. Dzieci były bardzo zaskoczone, że mogą nimi być przedmioty historyczne np. korona króla . Pokazywaliśmy Polskę na mapie i mówiliśmy, z czym kojarzy nam się nasz kraj.

Wspólnie próbowaliśmy opowiedzieć własnymi słowami, co oznacza pojęcie "patriota". To było trudne zadanie dla pięciolatków, ale wspaniała lektura książki Zofii Staneckiej pt. "Nasza paczka i niepodległość - o sześciu polskich świętach" pomogła nam zrozumieć to zagadnienie. Na zakończenie każde z dzieci wykonało flagę, aby pamiętać o szanowaniu symboli narodowych i wywieszaniu flagi w dniu świąt państwowych. Stworzyliśmy Kodeks Młodego patrioty, ale o tym szerzej na kolejnych zajęciach.

Zachęcamy do oglądania naszych zdjęć. Tak wyglądają Młodzi Patrioci z grupy VI - Żabki.