PRZEDSZKOLE MŁODYCH PATRIOTÓW - O PATRIOTYŹMIE LOKALNYM

Kolejne działania w ramach udziału w Ogólnopolskim Konkursie Patriotycznym „Przedszkole młodych patriotów". Nauczycielki wszystkich grup wiekowych uświadamiały dzieciom jak ważny jest patriotyzm lokalny i co się z nim wiąże. Opowiadały o powstaniu naszego miasta Radomia jak również o zabytkach Radomia tradycjach i zwyczajach, które są kultywowane w dzisiejszych czasach Dzieci mogły zobaczyć herb Radomia, a także poznać historię legendarnego Radomira.

Starsze przedszkolaki wybrały się także na wycieczkę dydaktyczną do Muzeum Jacka Malczewskiego, gdzie zwiedzały dział przyrody. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały o ochronie przyrody na Ziemi Radomskiej, słuchały odgłosów zwierząt żyjących w naszej okolicy, podziwiały kolekcję ptasich jaj należącą do Leopolda Pac - Pomarnackiego. Niesamowitym przeżyciem było podziwianie sylwetek dinozaurów żyjących na naszych ziemiach miliony lat temu!

Wycieczka do Muzeum Wsi Radomskiej również cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci, gdzie mogły zobaczyć jak kiedyś wyglądały Polskie chaty. Jak były dekorowane i poznały czym się różni biała chata od czarnej. Dzieci podczas tej wycieczki mogły również zobaczyć niefunkcjonujący już teraz młyn do mielenia mąki i wiatraki.

Poznawanie piękna i bogactwa przyrody swojego regionu pozwala tworzyć postawy proekologiczne, uczy aktywnie i bezpiecznie spędzać czas w najbliższej okolicy. Poznawanie takiego piękna odbywało się podczas wycieczki do Nadleśnictwa Marcule, gdzie dzieci podziwiały piękne rośliny, stawy i zwierzęta (mini zoo).

Najważniejszym zadaniem jest uświadomienie dzieciom, że wspólnoty takie jak: rodzina, środowisko lokalne i ojczyzna stanowią wielką wartość w życiu każdego człowieka, i że każdy ma wobec tych wspólnot określone obowiązki.

Celem podsumowującym cały projekt był festyn rodzinny organizowany w naszym przedszkolu nr 17 w Radomiu. Pani Dyrektor przy tej okazji przypomniała o konkursie patriotycznym, w którym bierze udział nasze przedszkole . Dlatego też w części artystycznej pojawiły się element patriotyzmu lokalnego tj. quiz wiedzy o Polsce, wiersze i piosenki patriotyczne oraz występ dzieci w strojach ludowych-regionalnych. W kolejnej części pojawiło się malowanie na murze krajobrazu Polski.

Podczas realizacji zadania dzieci oglądały widokówki  i fotografie pochodzące z regionu radomskiego, poznawały znanych ludzi z Radomia: J. Kochanowski,  Dionizy Czachowski , Jacek Malczewski. Uczestniczyły w wycieczkach po swojej miejscowości oraz obejrzały krótką prezentację przybliżającą im miasto Radom.