Akcja charytatywna

W dniach od 13 do 24 listopada 2018r. w Przedszkolu Publicznym Nr 17 w Radomiu we współpracy z Caritas Diecezji Radomskiej została przeprowadzona akcja charytatywna„Mikołaj dla wszystkich dzieci”. Akcja dotyczyła zbiórki zabawek i przyborów szkolnych dla dzieci z przedszkola w Jasieniowicach na Ukrainie prowadzonego przez siostry zakonne  z Polski. W parafii Wniebowzięcia NMP w Złoczowie, który leży ok. 80 km od Lwowa, pracuje pochodząca z diecezji radomskiej s. Anna Lis ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości. Od 3 lat siostry w Jasieniowicach, wiosce należącej do parafii, prowadzą parafialną ochronkę “Ziarenko”. W większości dzieci uczęszczające do przedszkola mają polskie korzenie, gdyż Złoczów do II wojny światowej należał do Polski. W wielu domach kultywuje się tam tradycje polskie. W ochronce siostry zwracają się do dzieci w dwóch językach – polskim i ukraińskim. Język polski przyswajają sobie przez naukę wierszy, piosenek i modlitw oraz czytanie książek. Parafianom ciężko się tam żyje. Wielu z nich nie ma pracy albo zarabia niewiele. Siostry, by utrzymać placówkę, korzystają z pomocy z Polski. Bez takiej pomocy nie mogłyby utrzymać ochronki.

Rodzice chętnie włączyli się w prowadzoną akcję. Przynieśli zeszyty, kredki, piórniki, długopisy, książki, układanki i gry planszowe, dzięki którym dzieci będą mogły się rozwijać. Zebraliśmy bardzo dużo potrzebnych zabawek i przyborów /10 dużych paczek i 3 worki/. Zabawki i przybory za pośrednictwem Caritas Diecezji Radomskiej przekazane zostały dla przedszkola na Ukrainie.

Serdecznie dziękujemy za włączenie się w  akcję!