Charakterystyka Przedszkola

"Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu

–  o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat…”

Robert Fulgman

Siedzibą Przedszkola Publicznego Nr 17 im. Czesława Janczarskiego jest wolnostojący  jednopiętrowy budynku z dużym tarasem oraz placem zabaw w pięknym ogrodzie, wśród drzew i krzewów usytuowany na obrzeżach  osiedla  ,,Śródmieście”, u zbiegu ulic Zbrowskiego
i  Żeromskiego.

Przedszkole  istnieje od 1957 r., na podstawie Uchwały Nr 321/92 Rady Miejskiej w Radomiu z dn. 23.04.1992 r. jako samodzielny zakład budżetowy z przekształcenia Organizacyjnego Przedszkola Państwowego Nr 12. Organem prowadzącym jest Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu. Nadzór pedagogiczny sprawuje Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Radomiu.

W roku szkolnym 2023/2024 oddziały znajdujące się w budynku przy ul. Zbrowskiego 10 zlokalizowane są w budynku XIII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Polskich Noblistów w Radomiu przy ul. 25 Czerwca 79.

W roku szkolnym 2023/2024 w przedszkolu funkcjonuje 8 oddziałów (dla 200 dzieci):

1. W budynku XIII LO w Radomiu, ul. 25 Czerwca 79: grupa  I i II (3 – latki),  grupa  III
    (3/4 – latki),  grupa IV (4 – latki),  grupa V (4 – latki)

2. W budynku PSP Nr 33 w Radomiu, ul. Kolberga 5: grupa VI (5 – latki), Grupa VII (6 – latki), Grupa VIII (6 – latki).

Opiekę pedagogiczną sprawują 24 nauczycielki (w tym nauczyciel religii, nauczyciel języka angielskiego , terapeuta, pedagog specjalny, logopeda, psycholog i dyrektor przedszkola). Dzieci w naszym przedszkolu są pod opieką wykwalifikowanych i doświadczonych nauczycieli, którzy wkładają w swoja pracę wiele serca i wykonują ją z pasją. Pracujemy według najnowszych metod, promując placówkę w środowisku lokalnym. Wyróżniamy się życzliwością i wysoką kulturą osobistą, co przekłada się na bardzo dobrą atmosferę planującą w placówce. W Każdej grupie przedszkolnej jest opiekunka przedszkolna.

Oddziały w budynku XIII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Polskich Noblistów w Radomiu przy ul. 25 Czerwca 79 czynne są  od poniedziałku do piątku w godzinach: od 6.00 do 18.00.

Odziały w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 33 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Radomiu przy ul. Kolberga 5 są czynne w godzinach: od 6.00 do 17.00.

W tym czasie odbywają się zajęcia planowane i inspirowane przez nauczycielki, różnorodne zabawy sprzyjające wszechstronnemu rozwojowi dzieci.

Nauczyciele zatrudnieni w naszym przedszkole realizują innowację pedagogiczną, programy edukacyjno – wychowawcze (w tym ogólnopolskie) oraz projekty edukacyjne zgodne z podstawą programową wychowania przedszkolnego. W pracy opiekuńczej, wychowawczej i dydaktycznej preferują otwarty styl oraz aktywizujące metody, tworzą sytuacje edukacyjne, które dodatnio korelują  z potrzebami dzieci i wyzwalają ich potencjał twórczy.

Warunki lokalowe, dydaktyczne i atmosfera panująca w przedszkolu tworzą odpowiedni klimat do prowadzenia zajęć i zabaw wpływających na wszechstronny rozwój dzieci, rozwijanie ich zainteresowań i talentów, stwarzają im możliwość osiągania „osobistych sukcesów” na miarę ich indywidualnych możliwości.

Nasza placówka aktywnie współpracuje ze środowiskiem lokalnym m.in.: z PSP Nr 33 w Radomiu, innymi przedszkolami, z Centrum Aktywności Lokalnej, z ośrodkami kultury działającymi na terenie miasta: MDK – ul. Daszyńskiego, DK „Borki”, OKiSZ – „Resursa Obywatelska”, a także z Muzeum  Wsi  Radomskiej.

Odnosimy wiele sukcesów w konkursach recytatorskich, wokalnych, plastycznych organizowanych na terenie Radomia i nie tylko. Organizujemy co roku akcje charytatywne, m.in.:

• zbiórkę żywności dla bezdomnych zwierząt,
  • zbiórkę monet w ramach Ogólnopolskiej Akcji "Góra grosza",
  • akcję "Wkręć się w pomaganie":,
  • akcję "Szlachetna Paczka".

Dysponujemy dobrym  wyposażeniem i bazą dydaktyczną, wykorzystywaną zarówno podczas zajęć organizowanych przez nauczycieli, jak i zabaw dzieci. Posiadamy tablicę  interaktywną. Tworzymy atmosferę życzliwości, ciepła i zaufania, dzięki której nasze dzieci czują się szczęśliwe. Nasi wychowankowie opuszczają przedszkole nie tylko ze zbiorem określonej wiedzy i   umiejętności, ale także z postawą życzliwości do świata ludzi i zwierząt, optymizmem, pogodą  ducha, potrafiący radzić sobie ze stresem i umiejętnością rozwiązywania konfliktów.

A TERAZ POZNAJCIE NASZE PRZEDSZKOLE!

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji,

która w wielkim skrócie pokaże to,

co najważniejsze w naszej pracy

opiekuńczo-wychowawczo-dydaktycznej.