Przedszkole Publiczne Nr 17 im. Czesława Janczarskiego w Radomiu


Galeria

Witamy w dziale galeria

Spotkanie edukacyjne "Polska - moja Ojczyzna"

W dniu 17.09.2018 roku odbyło się spotkanie edukacyjne dotyczące Polski, prowadzone było przez przedstawicieli Agencji szkolno-przedszkolnej Lopus. Dzieci miały możliwość poznania nazw państw sąsiadujących z naszym krajem, poznały flagi „sąsiadów” Polski, dowiedziały się jakie surowce wydobywamy na polskich ziemiach. Najbardziej znanym Polakiem dla przedszkolaków okazał się Robert Lewandowski. Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w zajęciach. Chętnych osób do nauki przy tablicy nie brakowało. Kolejną atrakcją podczas spotkania była możliwość zobaczenia i dotknięcia kawałka węgla, soli, bursztynu oraz sztabki złota. Na koniec każde dziecko za udział w spotkaniu edukacyjnym otrzymało dyplom.

Dzień Chłopaka w grupie VI/Misie

Z okazji Dnia Chłopaka grupa Misiów wybrała się na warsztaty kulinarne zorganizowane przez pizzerię Da Grasso. Przedszkolaki podczas wyjścia samodzielnie wykonały pizzę. Pierwszym etapem ich pracy było rozwałkowanie ciasta oraz posmarowanie go sosem pomidorowym. Następnie dzieci nakładały ser i szynkę. Pizze zostały upieczone w specjalnym piecu a zadaniem dzieci było spróbowanie swoich wypieków. Pizza smakowała wszystkim uczestnikom spotkania a także rodzinom dzieci. Niezjedzoną pizzę dzieci zabrały do domku. Dziękujemy pizzerii za zorganizowanie pysznych warsztatów.

Udział dzieci z grupy VII i VIII w Koncercie Radomskiej Orkiestry Kameralnej w dniu 28 września 2018

Dnia 28 września dzieci z grupy VII i VIII uczestniczyły w  koncercie edukacyjnym w Sali Koncertowej. Cykl koncertów Radomskiej Orkiestry Kameralnej rozpoczął koncert pt. „Inauguracja sezonu 2018/2019”. Wykonawcą był Kwartet Śląski, w skład którego wchodziły skrzypce, 2 altówki i wiolonczela. Dzieci poznały w/w instrumenty smyczkowe
i ich brzmienie. W programie wysłuchaliśmy utworów Grażyny Bacewicz: Kwartet nr IV. Wszystkim koncert bardzo się podobał.

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA 2018

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka 2018 roku - w naszym przedszkolu

Dzień Przedszkolaka, to niewątpliwie jeden z tych dni w kalendarzu, na który dzieci czekają w naszym przedszkolu przez cały rok. Zabawa, tańce, śpiew i upominki – to tylko niektóre z atrakcji jakich doświadczają najmłodsi w to szczególne dla nich święto. Ogłoszenie Dnia Przedszkolaka w całej Polsce przez Polski Komitet Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP, to doskonała propozycja wspólnego działania środowiska wychowania przedszkolnego.

Wszystkie dzieci spotkały się w ogrodzie przedszkolnym, aby uczcić to wyjątkowe święto. Z tej okazji przedstawiciele każdej grupy złożyli uroczyste przyżeczenia i wszyscy razem odśpiewaliśmy Hymn Przedszkolaka. Po części oficjalnej rozpoczęły się przygotowane specjalnie dla naszych wychowanków zabawy i konkursy m. in. rzut do celu, rysowanie kredą Przedszkola Marzeń, zabawy z chustą i wspólne tańce. Było bardzo kolorowo i wesoło.

 

Występ dzieci z grupy VI w Domu Pomocy Społecznej na Letnim Festynie

W Domu Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy przy ul. Wyścigowej 16 dużo się działo! Wszystko za sprawą letniego festynu pod optymistycznym hasłem: „Dodajemy słońca do lat”. Impreza odbyła się w piątek 15 czerwca 2018 roku .

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy to osoby starsze także niepełnosprawne i wymagające całodobowej opieki. Dużą grupę mieszkańców stanowią osoby, które mają liczne zasługi w swojej działalności na rzecz naszego kraju walcząc o jego wolność i dobre imię. Jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy dla nich wystąpić z i czerpać z ich doświadczeń i wiedzy. Dzieci z grupy VI pod opieką pani Barbary Wojszko wystąpiły z przedstawieniem pt. „Zamieszanie w krainie bajek”. Występ dedykowaliśmy wszystkim babciom i dziadkom, którzy tak pięknie czyją bajki swoim wnukom.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz Miasta – Pan Jerzy Zawodnik – Wiceprezydent Miasta oraz Pani Magdalena Lasota – Radna Rady Miasta Radomia.

Letni festyn pod hasłem, „Dodajemy słońca do lat” pokazał nam, że nie ma żadnej bariery wieku na aktywność, na doświadczanie piękna, radości i szczęścia. Na festynie, który odbył się w plenerze czekało na nas dużo atrakcji m.in. pokazy musztry, koncerty, konkursy. twórczością.

Wycieczka do Bałtowa -grupy VII, VIII

W dniu 18.05.2018 r. dzieci z grupy VII i VIII wybrały się na wycieczkę do Bałtowa. Zwiedziły Jura Park –wędrowały ścieżką dydaktyczną. Świat i środowisko dinozaurów starała się przybliżyć przewodniczka. Dzięki jej opowieścią dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o tych niesamowitych stworzeniach. Pośród różnych dinozaurów mogliśmy zobaczyć m.in. groźnego tyranozaura czy też ogromnego diplodoka.

Udaliśmy się do prehistorycznego oceanarium, gdzie mogliśmy zobaczyć dzięki specjalnym okularom , jak wyglądało podwodne życie.

Udaliśmy się do „zwierzyńca dolnego”-by tam zobaczyć łabędzie, kaczki, pawie, wiewiórki. Jechaliśmy specjalnym autobusem do „zwierzyńca górnego”-tam na rozległych terenach oglądaliśmy podczas jazdy autobusem przeróżne zwierzęta np.: strusie, lamy, wielbłądy.

Dzieci zwiedziły Sabatówkę – wioskę czarownic.

Byliśmy na warsztatach pt: „Malowanie piaskiem” –dzieci wykonały piękne obrazki przedstawiające  dinozaury.

Wycieczka grup III, IV i V do Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

We wtorek, 17 kwietnia, dzieci z grup III, IV i V zwiedzały dział przyrody w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem słuchały o ochronie przyrody na Ziemi Radomskiej, słuchały odgłosów zwierząt żyjących w naszej okolicy, podziwiały kolekcję ptasich jaj należącą do Leopolda Pac- Pomarnackiego. Niesamowitym przeżyciem było podziwianie sylwetek dinozaurów żyjących na naszych ziemiach miliony lat temu! Na wszystkich jednak największe wrażenie zrobił naturalnych rozmiarów żubr, który nawet Panie Wychowawczynie zadziwił swoją wielkością. Wizyta w Muzeum była wyjątkowo udana! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

PRZEDSZKOLE MŁODYCH PATRIOTÓW - O PATRIOTYŹMIE LOKALNYM

Kolejne działania w ramach udziału w Ogólnopolskim Konkursie Patriotycznym „Przedszkole młodych patriotów". Nauczycielki wszystkich grup wiekowych uświadamiały dzieciom jak ważny jest patriotyzm lokalny i co się z nim wiąże. Opowiadały o powstaniu naszego miasta Radomia jak również o zabytkach Radomia tradycjach i zwyczajach, które są kultywowane w dzisiejszych czasach Dzieci mogły zobaczyć herb Radomia, a także poznać historię legendarnego Radomira.

Starsze przedszkolaki wybrały się także na wycieczkę dydaktyczną do Muzeum Jacka Malczewskiego, gdzie zwiedzały dział przyrody. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały o ochronie przyrody na Ziemi Radomskiej, słuchały odgłosów zwierząt żyjących w naszej okolicy, podziwiały kolekcję ptasich jaj należącą do Leopolda Pac - Pomarnackiego. Niesamowitym przeżyciem było podziwianie sylwetek dinozaurów żyjących na naszych ziemiach miliony lat temu!

Wycieczka do Muzeum Wsi Radomskiej również cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci, gdzie mogły zobaczyć jak kiedyś wyglądały Polskie chaty. Jak były dekorowane i poznały czym się różni biała chata od czarnej. Dzieci podczas tej wycieczki mogły również zobaczyć niefunkcjonujący już teraz młyn do mielenia mąki i wiatraki.

Poznawanie piękna i bogactwa przyrody swojego regionu pozwala tworzyć postawy proekologiczne, uczy aktywnie i bezpiecznie spędzać czas w najbliższej okolicy. Poznawanie takiego piękna odbywało się podczas wycieczki do Nadleśnictwa Marcule, gdzie dzieci podziwiały piękne rośliny, stawy i zwierzęta (mini zoo).

Najważniejszym zadaniem jest uświadomienie dzieciom, że wspólnoty takie jak: rodzina, środowisko lokalne i ojczyzna stanowią wielką wartość w życiu każdego człowieka, i że każdy ma wobec tych wspólnot określone obowiązki.

Celem podsumowującym cały projekt był festyn rodzinny organizowany w naszym przedszkolu nr 17 w Radomiu. Pani Dyrektor przy tej okazji przypomniała o konkursie patriotycznym, w którym bierze udział nasze przedszkole . Dlatego też w części artystycznej pojawiły się element patriotyzmu lokalnego tj. quiz wiedzy o Polsce, wiersze i piosenki patriotyczne oraz występ dzieci w strojach ludowych-regionalnych. W kolejnej części pojawiło się malowanie na murze krajobrazu Polski.

Podczas realizacji zadania dzieci oglądały widokówki  i fotografie pochodzące z regionu radomskiego, poznawały znanych ludzi z Radomia: J. Kochanowski,  Dionizy Czachowski , Jacek Malczewski. Uczestniczyły w wycieczkach po swojej miejscowości oraz obejrzały krótką prezentację przybliżającą im miasto Radom.

Spotkanie edukacyjne - Bazpieczne wakacje nad wodą

SPOTKANIE EDUKACYJNE NA TEMAT  

Bezpieczne Wakacje Nad Wodą

W poniedziałek (11. 06. 2018 roku) gościliśmy w przedszkolu przedstwicieli Agencji szkolno przedszkolnej Lupus, którzy przeprowadzili spotkanie edukacyjne na temat: Bezpieczne wakacje nad wodą. Celem przewodnim krótkich warsztatów było pokazanie i utrwalenie dzieciom zasad bezpiecznego zachowania na plaży w czasie wakacyjnego wypoczynku.

Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą na temat zagrożeń związanych z wypoczyniem na plaży. Brały aktywny udział w spotkaniu. Odpowiadały na pytania zadawane przez animatora, po czym za prawidłową odpowiedź miały możliwość odsłonięcia literki z tablicy edukacyjnej. Odkryły wspólnie z dziećmi hasło przewodnie, czyli napis - BEZPIECZNE WAKACJE. Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało w prezencie Dyplom Małego Ratownika, a nasze przedszkole certyfikat udziału w akcji: Bezpieczne Wakacje Nad Wodą.

Warsztaty w Castoramie - grupa VI/Żabki

W dniu 11 czerwca od godz. 9.00 do 10.00 uczestniczyliśmy w warsztatach zorganizowanych w Castoramie. Mogliśmy czerpać radośc z tworzenia czegoś według własnego pomysłu. Naszym zadaniem było wykonanie projektu,  czyli narysowanie wzoru, który mieliśmy przenieść na doniczkę. To była duża frajda dla dzieci, kiedy same mogły stworzyć ciekawe wzory i symbole na papierze, a potem narysować je na glinianej doniczce. Do ozdabiania otrzymaliśmy także kolorowe naklejki o różnych kształtach, aby nasze prace były jeszcze piękniejsze. Każde z dzieci pracowało samodzielnie i stworzyło niepowtarzalną doniczkę. W nagrodę mogliśmy zasadzić w niej roślinkę. Dzieci opowiadały, co jest potrzebne do wzrostu warzyw i kwiatów, a następnie zasadziły cebulki dymki. Na koniec warsztatów otrzymaliśmy drobne upominki i papierowe torby , do których mogliśmy schować nasze dzieła. Przywieźliśmy je ze sobą do przedszkola, aby doglądać nasze cebule i zobaczyć jak rosną. Bardzo dziękujemy pani Kasi, która prowadziła warsztaty i pokazywała dzieciom, jak wykonać samodzielnie taką piękną ozdobną doniczkę. Było super! Polecamy wszystkim wizytę w Castolab.

Czytanie łączy - środowiskowa impreza czytelnicza z udziałem zaproszonych gości - grupy starsze

W dniu 04.06.2018 roku, o godz. 9.30  i 10.30 w naszym przedszkolu odbyła się środowiskowa impreza czytelnicza pod hasłem: „Czytanie zbliża”, zorganizowana w ramach obchodów XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

 

Celem uroczystości było:

propagowanie idei głośnego czytania; zaszczepianie w dzieciach pasji do książek i czytania; uświadamianie dorosłym znaczenia głośnego czytania dla wszechstronnego rozwoju ich dzieci; integrowanie rodziców, dzieci i pracowników przedszkola; umożliwienie dzieciom zaprezentowania swoich talentów i umiejętności; promowanie działalności placówki w środowisku lokalnym.

Jak zawsze, swoją obecnością zaszczyciło nas wielu znakomitych gości – przedstawiciele radomskich instytucji publicznych oraz rodzice, którzy czytali dzieciom wiersz Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”. Gościliśmy: Panią Annę Ostrowską – dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu,  Panią Lilianę Terkner– zastępcę dyrektora PSP Nr 33 w Radomiu, Pana Zbigniewa Rybkę - dyrektora Teatru Powszechnego w Radomiu, Panią Kamilę Adamską - przedstawicielkę Komendy Miejskiej Policji w Radomiu i przedstawicieli rady rodziców.

Rozpoczęliśmy muzycznym powitaniem „Cała Polska czyta dzieciom” przygotowanym przez grupę VI. Następnie zaproszeni goście czytali dzieciom wiersz pt. „Lokomotywa" Juliana Tuwima. Młodszym dzieciom ulubione bajki czytali rodzice na salach zajęć. Prawdziwą niespodzianką dla wszystkich był występ dzieci z grupy VI   z przedstawieniem „Zamieszanie w krainie bajek”, w której postacie z różnych bajek opowiedziały nam o tym, jak ważne dla nas (zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych) jest czytanie bajek. Wszystkie dzieci i dorośli obecni na spotkaniu z wielkim zainteresowaniem obejrzeli prezentację przygotowaną przez dzieci i z wielkim zaciekawieniem słuchali wiersza czytanego przez naszych gości.

Lider Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”

Barbara Wojszko

Czytanie łączy - środowiskowa impreza czytelnicza - grupy I - V

Środowiskowa impreza czytelnicza pod hasłem "Czytanie łączy" dla młodszych dzieci rozpoczęła się w ich salach zajęć. Zaproszeni rodzice czytali dzieciom ich ulubione bajki. Była to wspaniała okazja do słuchania ciekwych opowieści przed występem starszych kolegów. O godzinie 10.30 nasze przedszkolaki z grup I- V udały się do jednej sali, gdzie czekali na nich mali aktorzy i pani dyrektor Anna Belowska. Zaśpiewalismy wspólnie piosenkę "Cała Polska czyta dzieciom", a następnie z wielkim zainteresowaniem dzieci obejrzały spektakl przygotowany przez p. Basię Wojszko i dzieci z grupy VI pt. "Zamieszanie w krainie bajek". Młodsi koledzy i koleżanki z uwagą przyglądali się przebranym czarownicom, krasnoludkom, wilkowi i innym postaciom. W ciszy, a czasem z głośnym śmiechem oglądaliśmy zabawne perypetie Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosi, którym pomieszano bajki. A wszystkiemu winne okazały się złe czarownice. Było zabawnie, wesoło, a czasem groźnie. Bohaterowie bajki chcieli przekonać dzieci, że warto wejść do świata książek i odkryć w nich przygody. Już po raz kolejny impreza odbyła się w ramach działań na rzecz Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.

Dzień Mamy i Taty w grupie VI/ Żabki

Było nam niezwykle miło gościć wszystkich rodziców na specjalnie przygotowanej na ich cześć uroczystości. Nasze przedszkolaki przedstawiły program atystyczny,  składający się z krótkiej inscenizacji "Kwiaty dla mam", pięknych wzruszających piosenek m.in. Jesteś mamo skarbem mym, Kocham Cię zarówno w języku angielskim I help my mummy, wierszy i tańca (walca i rock and rolla). Na koniec wręczyliśmy wykonane samodzielnie laurki. Mamy nadzieję, że sprawiliśmy naszym rodzicom wspaniały prezent z okazji ich święta. Jeszcze raz życzymy zdrowia, szczęścia i dużo miłości. Żabki pozdrawiają rodziców i dziękują wszystkim za tak liczne przybycie!

Bal Owadów - impreza integracyjna z okazji Dnia Dziecka w naszym ogrodzie

BAL OWADÓW - impreza integracyjna z okazji Dnia Dziecka

30 maj 2018 rok

W kolorowym świecie owadów spotkały się dzieci ze wszystkich grup. W naszym ogrodzie przedszkolnym czekały na dzieci wspaniałe niespodzianki. Każda z grup zaprezentowała się na zielonej trawce, zaśpiewała piosenkę, zatańczyła i powiedziała wierszyk. Razem na wesołej polanie spotkały się stonogi (Grupa I), motylki (Grupa II), koniki polne (Grupa III), pszczółki (Grupa IV), gąsiennice (Grupa V), muchy (Grupa VI), biedronki (Grupa VII), żuczki (Grupa VIII) i ważki (Grupa IX). Wszystkie drużyny uczestniczyły w przygotowanych przez nauczycieli i opiekunów konkurencjach. Dzieci odwiedziły kilka zaskakujących miejsc:

kącik malowania barwnych motyli na folii, gdzie każdy mały artysta mógł stworzyć niepowtarzalne kolorowe motyle; kącik wesołych pająków, w którym powstawały pająki o dziwnych kształtach (posiadające dwie głowy, dwie pary oczu i sześć nóg) - galerię naszych prac rozwiesiliśmy na sieci pajęczej zrobionej ze sznurków); kącik, fruwających owadów, gdzie na folii malarskiej unosiły się ku niebu rozmaite owady; kącik - toczymy kulę, gdzie w sportowej rywalizacji startowały dwa zespoły, pokonując slalom z tyczek, tocząc olbrzymie piłki do linii mety; kącik - złap owada, gdzie dwie drużyny musiały w jak najszybszym czasie zebrać powbijane w ziemię sylwetki owadów; kącik muzyczny, w którym śpiewaliśmy wspólnie piosenki o owadach, ilustrując ruchem tekst i interpretujac po swojemu muzykę; kącick - największe mrowisko, który znajdował się w piaskownicy; zadaniem dzieci było usypanie przy pomocy łopatek jak najwyższej góry z piasku (największego mrowiska); kącik - rysujemy owady, czyli tworzenie kolorowych portretów owadów na asfalcie przy użyciu kredy.

Na zakończenie imprezy ustanowiliśmy nasz rekord! Po ogrodzie przedszkolnym przeszła stonoga, składająca się z 304 dziecięcych nóg. Wspaniale bawiliśmy się razem z dziećmi. Było magicznie, kolorowo i zabawnie. Dzieci miały ręce pełne roboty i wielką radość z tworzenia, rywalizowania i wspólnego śpiewania.

Wszystkie owady pozdrawiają dzieci i życzą im z okazji Dnia Dziecka samych słodyczy.

Festyn Rodzinny - Bezpieczna Rodzina

Festyn rodzinny organizowany w naszym przedszkolu w dniu 05.06.2018 r. pod hasłem: "BEZPIECZNA RODZINA"za nami! Cóż to był za dzień.

Festyn odbył się w godzinach 15.00 - 18.00. Na rodziców i dzieci czekało wiele atrakcji.Na scenie wystapili laureaci miedzyprzedszkolnych konkursów. Młodzi artyści prezentowali swoje talenty recytatorskie, wokalne i taneczne. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Policji, którzy przeprowadzili konkurs na temat bezpieczeństa. Po części artystycznej czekały na wszystkich kąciki: balonowe szaleństwo, drzewko szczęścia, malowanie na murze, wodne tatuaże, rzut do celu, fotobudka i inne. Można się było także posilić ciepłą kiełbaską i przepysznymi ciastami. Mamy nadzieję, że bardzo się wszystkim podobało. Dla nas to była cudowna okazja do wspólnej zabawy. Przy dźwiękach skocznej muzyki spędziliśmy wspaniałe chwile z Państwem i dziećmi. Dziękujemy za pomoc!

Wycieczka autokarowa do Centrum Edukacji Ekologicznej w Marculach - grupy III, IV, V i VI

W dniu 6 czerwca dzieci z grup od III do VI wybrały się z wychowawcami i opiekunkami na wycieczkę autokarową do Nadleśnictwa Marcule. Po przejażdżce autokarem do Iłży, udaliśmy się na stację kolejki wąskotorowej. Dla większości dzieci było to wielkie przeżycie, ponieważ po raz pierwszy w życiu jechały zabytkowymi wagonami, ciągniętymi przez ciuchcię. Bardzo podobały nam się widoki okolicznych miejscowości. Po dotarciu do Marcul wyruszyliśmy do Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie zostaliśmy ciepło przywitani przez pana przewodnika. Posiliśmy się i udaliśmy się na wspólne zwiedzanie Arboretum, czyli przepięknego ogrodu pełnego zagadkowych roślin, eksponatów i zwierząt. Dzieci poznały wiele ciekawostek na temat przyrody, przytulały się do najstarszego drzewa o imieniu Marcel, które ma 182 lata. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wypowiedzi pana przewodnika, ponieważ nigdy wcześniej nie miały możliwości dowiedzieć się tylu ciekawych rzeczy na temat roślin i zwierząt, znajdujących się w tych okolicach. Na zakończenie długiego spaceru, czekało na nas spotkanie ze zwierzętami, hodowanymi w Arboretum m.in. danielami, baranami, kozami, ozdobnym drobiem, osiołkiem, kucykiem, a nawet małym koziołkiem. Po wyczerpującej lekcji w terenie dzieci mogły sie posilić pieczoną kiełbaską i napić ciepłej herbaty. Każde z dzieci bardzo cieszyło się z własnego jedzenia, wszystkie dzieliły się wzajemnie zabranym prowiantem. W drodze powrotenej zatrzymalismy się w Iłży, aby zwiedzić ruiny zamku. Dzieci zadawały mnóstwo pytań na temat historii tej budowli, murów pozostawionych na wzgórzu. Podziwialiśmy panoramę miasta z wysoka, ciesząc się piękną pogodą. Tak zakończyła się nasza wycieczka. Wszystkie dzieci wróciły zadowolone, chociaż bardzo zmęczone. Pozdrawiamy naszych małych podróżników!

 

"BANK ODBLASKÓW" - prezenty dla mam

Nasze przedszkole uczestniczy w programie Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu "B & N, czyli B jak BEZPIECZNY i N jak NIECHRONIONY". Celem programu jest m.in. ograniczenie liczby ofiar wypadków drogowych wśród pieszych i rowerzystów oraz upowszechnianie u dzieci i młodzieży wiedzy o bezpieczeństwie.
W związku z uczestnictwem w programie B&N utworzyliśmy w placówce BANK ODBLASKÓW, mający na celu ponowne wykorzystanie nieużywanych elementów odblaskowych. Przedszkolaki i ich rodzice chętnie włączyli się do akcji przynosząc niewykorzystane odblaski. Dzieci z pomocą nauczycieli stworzyli od nowa i ozdobili odblaski według własnych pomysłów, co pozwoliło na "drugie życie odblasku". Większość przedszkolaków miała okazję wręczyć odblask swojej mamie podczas akademii z okazji "Dnia mamy".

Dzień Rodziny u Biedronek

Dzień Mamy i Taty u Biedronek/ gr. VII

26 maja obchodzimy Dzień Matki, Ojcowie świętują natomiast 23 czerwca. W Naszej grupie 24 maja zorganizowaliśmy Święto Rodziny. Na uroczystość dzieci zaprosiły swoich rodziców, wręczając im przepiękne zaproszenia. Podczas uroczystości Biedronki zaprezentowały przygotowane przedstawienie, podczas którego niejednemu rodzicowi zakręciła się łza w oku. Dzieci przepięknie recytowały m.in. takie wiersze jak: Mama i Tata” Jadwigi Koczanowskiej, „Lato z Tatą” Małgorzaty Wiśniewskej-Koszela czy „Dla Mamy i Taty”- Agaty Widzowskiej. Biedronki zaśpiewały również piosenki opowiadające o miłości do swoich rodziców. Na zakończenie rodzice otrzymali zrobione przez dzieci magnesy w kształcie serc oraz samochodzików i samolotów.  Dzieci z grupy VII wraz z nauczycielkami jeszcze raz pragną serdecznie podziękować rodzicom za liczne przybycie.

Konkurs Pieśni Patriotycznej - 5, 6 -latki

Konkurs Pieśni Patriotycznych

W dniu 09.05.2018 r. w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszym przedszkolu odbył się Przedszkolny Konkurs Pieśni Patriotycznych, w czasie którego reprezentanci poszczególnych grup zaprezentowali swoje umiejętności wokalne.

Dzieci śpiewały utwory znane nam wszystkim. Usłyszeliśmy piękne pieśni żołnierskie m.in. "Piechota", "Wojenko, wojenko", Płynie Wisła, płynie", "Legiony", "Przybyli ułani", "Rozkwitały pąki białych róż". Przedszkolaki wystapiły w dwóch kategoriach wiekowych: 3,4 -latki i 5,6 -latki. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Oto lista laureatów:

KATEGORIA 5,6 -LATKI:

III miejsca gr.VIII i gr.IX

Gr. VIII

Rafał J., Krzysztof S., Piotr W., Mikołaj Sz. z utworem  „Wojenko, wojenko”

Gr. IX

Nadia Ł., Karolina Sz.,  Małgorzata S., Gustaw K. z utworem „Rozkwitały pąki białych róż”

II miejsce – gr.VI

Gr. VI

Lena C., Amelia W.,  z utworem „Piechota”

I miejsce - gr. VII

Gr. VII

Patryk K., Kacper B., Lena K., Kacper B. z utworem "Nasze Polskie ABC"

KATEGORIA 3, 4- latki

WYRÓŻNIENIA gr. I oraz gr.II

Gr.I

Zofia G., Liliana K., Wiktor K. z utworem „Serce w plecaku”

Gr.II

Sandra Sz., Patrycja K., Antoni S. z utworem „Jesteśmy Polką i Polakiem”

III miejsce  - gr.IV

Gr. IV

Filip M., Tomasz R., Maja W., Natalia W., Amelia P. z utworem „Przybyli ułani pod okienko”

II miejsce - gr.V

Igor N., Oliwier P., Bartek Ch., Filip K., Kajetan K.  z utworem „Legiony”

I miejsce -  gr.III

Aleksander M., Lena N., Magdalena Z., Nadia J. z utworem „Płynie Wisła płynie”.

Gratulujemy wspaniałych występów. Jesteśmy z Was dumni. Brawo!!!

Dyrektor przedszkola - Anna Belowska wraz z nauczycielkami

Udział dzieci z gr. IX w I Przeglądzie Piosenki Ludowej

I PRZEGLĄD PIOSENKI LUDOWEJ

W MUZEUM WSI RADOMSKIEJ

- występ dzieci z grupy IX / Wesołe nutki

W przeglądzie wzięło udział 8 przedszkoli z Radomia i jedno z Szydłowca. Na scenie Amfiteatru w radomskim Skansenie najmłodsi prezentowali utwory ludowe, ale zadbano także o ludowe stroje, taniec i choreografię. Wszystkie występu zostały docenione i wyróżnione przez jury.

Jak podkreślają organizatorzy celem przeglądu jest integracja środowisk przedszkolnych z Radomia i powiatu, integracja dzieci zdrowych z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, przybliżanie dzieciom kultury ludowej, popularyzacja różnych form wokalnych, rozwijanie kreatywności artystycznej i umiejętności scenicznej dzieci.

W Pierwszym Integracyjnym Przeglądzie Piosenki Ludowej wzięły udział:

Przedszkole Samorządowe nr 2 „Mali Odkrywcy” z Oddziałami Integracyjnymi w Szydłowcu – „Mali odkrywcy” - utwór „Te Wolskie Chłopoki”;

Przedszkole Publiczne nr 2 w Radomiu – Zespół „Biedroneczki” - utwór „Czerwone jabłuszko”;

Przedszkole Publiczne nr 9 w Radomiu - Zespół „Kalinki” - „W moim ogródecku”;

Przedszkole Publiczne nr 17 w Radomiu - Zespół „Wesołe nutki” - utwór „Czerwone jagody”;

Przedszkole Publiczne nr 18 przy Zespole Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych w Radomiu - Zespół „MiMiToNi” - utwór „Czerwone jabłuszko”;

Przedszkole Publiczne nr 19 z Oddziałami Integracyjnymi w Radomiu – Zespół „Jagódki z 19-stki” - utwór „W moim ogródecku”;

Przedszkole Publiczne nr 22 im. Hanny Łochockiej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 – Zespół „Lajkoniki” - utwór „Krakowiaczek jeden”;

Przedszkole Publiczne nr 23 w Radomiu - Beata Kosińska – utwór „Lipka Zielona”;

Gospodarze: Przedszkole Publiczne nr 24 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Radomiu - „Teraz my” - Wiązanka piosenek ludowych.

Gratulujemy wspaniałego występu!!!

KODEKS POSTAW PATRIOTYCZNYCH

W kwietniu dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych zaangażowane były w tworzenie Kodeksu Postaw Patriotycznych, co jest jednym z punktów Ogólnopolskiego Konkursu Patriotycznego „Przedszkole młodych patriotów III edycja”.

Nauczycielki poszczególnych grup zapisywały na kartkach wypowiedzi dzieci i zaznaczały ile razy dana postawa patriotyczna wypowiedziana przez dzieci się powtarza. Do najczęściej powtarzających się należały:

- znać hymn państwowy

- przyjąć odpowiednią postawę podczas hymnu

- posługiwać się językiem ojczystym

- znać historię swojej ojczyzny

- szanować symbole narodowe flagę godło

- znać i pielęgnować polskie tradycje i zwyczaje

- świętować ważne rocznice historyczne

- dbać o środowisko naturalne

- aktywnie uczestniczyć w świętach narodowych

- pamiętać o poległych żołnierzach.

Dzieci podeszły do zadania w sposób bardzo odpowiedzialny, a ich wypowiedzi przekonują, że są młodymi patriotami. Wynikiem tego są prace składające się na powstanie Kodeksu Postaw Patriotycznych dzieci z Przedszkola Publicznego NR 17 w Radomiu.

Przedszkolny Konkurs Recytatorski - Kto ty jesteś, Polak mały

W dniu 25.04.2018 r. w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski o tematyce patriotycznej "Kto ty jesteś? Polak mały." W konkursie wzięli udział przedstawiciele każdej z grup wyłonieni podczas grupowych eliminacji przez wychowawców w dwóch grupach wiekowych - w kategorii: 3, 4 - latki oraz w kategorii: 5, 6 - latki. Grupy młodsze reprezentowali:

W kategorii wiekowej 3 i 4 – latki:

I miejsce zdobyła Hanna Ch. za wiersz J. Białobrzeskiej – „Moja mała ojczyzna”.

II miejsce zdobyli: Leon N. za wiersz W. Domeradzkiego -„Ojczyzna” i Nadia J. za wiersz W. Bełzy  - „Kto ty jesteś? – Polak mały…”.

III miejsce zajęli: Adam Sz. za wiersz W. Domeradzkiego „Ojczyzna” i Antonina K., Zuzanna F., Gabriela R. za wiersz Cz. Janczarskiego – „Co to jest Polska”.

Gratulujemy!!!

Akademia Rodzica - spotkania warsztatowe - gr. II, IV, V i VI

Pod koniec kwietnia w każdej grupie odbyły się warsztaty z rodzicami. W części teoretycznej na temat „Krainy Wyobraźni” jako miejsca zabawy i pracy, w której odkrywamy własne możliwości, rozwijamy pasje, talenty i zainteresowania, rodzice poznali  środki dydaktyczne, które można stosować w tej krainie oraz rozwijane tam inteligencje. W części praktycznej nauczycielki przeprowadziły zabawy z rodzicami,  które oni z łatwością będą mogli przeprowadzić w domu ze swoją pociechą, sprawiając jej przy okazji dużo radości.

Spektakl - O pchle, co manier nie miała

W dniu 8 maja 2018 r. w naszym przedszkolu odbył się spektakl teatralny "O pchle co manier nie miała" w wykonaniu Teatru TAK z Krakowa. Podczas przedstawienia dzieci poznały skutki złego zachowania oraz dowiedziały się czym są dobre maniery.Zarówno dzieci jak i obecni nauczyciele bawili się wyśmienicie. Przedstawienie było profesjonalnie odegrane, dzieci chętnie zgłaszały się do pomocy i udziału w interakcjach. Teatr od zawsze był wspaniałą formą rozrywki zabierającą widza w całkiem inny świat

Przedszkolne Igrzyska Matematyczne - udział dzieci z gr. IX/ Wesołe Nutki

 

Przedszkolne Igrzyska Matematyczne

W dniu 24.04.2018 r. troje dzieci z naszej grupy „WESOŁE NUTKI” tj. Laura Bulińska, Karolina Fatek oraz Magdalena Fryśkowska pod kierunkiem nauczycielek Pani Anny Leszczyńskiej oraz Pani Karoliny Gut uczestniczyły w kolejnej już edycji Przedszkolnych Igrzysk Matematycznych organizowanych przez RODoN. Nasze uczestniczki zdobyły wyróżnienia. Jesteśmy dumni i serdecznie gratulujemy!!!



 

Relacja z wizyty w Orkiestrze Wojskowej w Radomiu - gr. IX / Wesołe Nutki

W dniu 11.04.2018. grupa IX odwiedziła Orkiestrę Wojskową w Radomiu.

Orkiestrę tworzą muzycy w większości absolwenci Wojskowego Liceum Muzycznegow Gdańsku, Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu oraz Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Zegrzu. Zespół uczestniczy w wielu przeglądach, festiwalach uświetnia uroczystości państwowe, parady oraz pokazy musztry. Bierze udziałw powitaniach wysokich rangą przedstawicieli władz wojskowych i państwowych.

Dzięki życzliwości muzyków dzieci mogły zapoznać się ze wszystkimi instrumentami dętymi (flet, klarnet, puzon, trąbka, saksofon).Muzycy wytłumaczyli z jakiego materiału są one wykonane i od czego zależy uzyskanie różnego rodzaju dźwięków. Mogliśmy z bliska obejrzeć wszystkie instrumenty oraz spróbować swoich sił starając się wydobyć określone dźwięki. Na koniec usłyszeliśmy kilka utworów z repertuaru orkiestry oraz kilka zagadek muzycznych, z którymi dzieci sobie świetnie poradziły. Wizyta bardzo nam się podobała i chętnie zostalibyśmy jeszcze dłużej.

Dzień Ziemi - spacer po Leśniczówce - grupy starsze VI, VII, VIII, IX

Hasło Dnia Ziemi w 2018 roku brzmi: "End Plastic Pollution". Dotyczy ono walki z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami. Celem każdego Dnia Ziemi jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody w wielu częściach świata. Tego dnia promuje się działania na rzecz walki z zanieczyszczeniem środowiska i edukowanie ludzi na całym świecie, jak wielki problem stanowi zanieczyszczenie środowiska odpadami zrobionymi z tworzyw sztucznych. W naszym przedszkolu promujemy postawy ekologiczne. Z okazji obchodów Dnia Ziemi starsze grupy przygotowały transparenty i wyruszyły do parku Leśniczówka, aby obwieścić wszystkim jak ważna jest ochrona naszej planety.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Przedszkolny Konkurs Recytatorski - Kto ty jesteś, Polak mały

W dniu 25.04.2018 r. w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski o tematyce patriotycznej "Kto ty jesteś? Polak mały." W konkursie wzięli udział przedstawiciele każdej z grup wyłonieni podczas grupowych eliminacji przez wychowawców w dwóch grupach wiekowych - w kategorii: 3, 4 - latki oraz w kategorii: 5, 6 - latki. Grupy starsze reprezentowali:

Z grupy VI - Rafał G. i Lilianka K.

Z grupy VII - Oliwia J., Kacper B.

Z grupy VIII - Rafał J., Aleksandra P.

Z grupy IX - Nina K., Oliwia Z.

Pierwsze miejce zdobyła Nina K. - z grupy Wesołe Nutki

Gratulujemy!!!

 

 Nina K. - z grupy IX

Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem - Mali miłośnicy przyrody.

Publiczne Przedszkole Nr 17 w Radomiu było organizatorem Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem „Mali miłośnicy przyrody”.

Konkurs przeznaczony był dla wychowanków przedszkoli znajdujących się na terenie miasta Radom.

Jego celem było kształtowanie nawyków dotyczących ochrony środowiska naturalnego, promowanie opiekuńczego stosunku do Ziemi (przyrody), rozwijanie i promowanie dziecięcych talentów.

W konkursie wzięło udział 20 dzieci reprezentujących siedem radomskich przedszkoli: PP 22, PP 4, PP 16, PP 14, PP 19, PP 6, PP 25, PP 15.

Konkurs został przeprowadzony dla dzieci 3 i 4-letnich.

Komisja składająca się z nauczycieli, opiekunów dzieci wyłoniła sześciu laureatów:

I miejsce Liliana B. i Zuzanna G. II miejsce Alicja B. i Aniela K. III miejsce Wiktoria G. i Bartosz N.

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, pozostali uczestnicy dyplomy za udział w konkursie.

Koordynatorki konkursu - Karolina Gut i Elżbieta Stępień.

Sadzenie kwiatów w przedszkolu - gr. I, II, III, IV, V

W ramach realizacji projektu edukacyjnego „Rośliny”, dzieci z naszego przedszkola poznawały rosnące w okolicy kwiaty wczesnowiosenne. Podczas spacerów i wyjść na plac zabaw, z zaciekawieniem poszukiwały młodych przebiśniegów, krokusów i pierwiosnków. Wraz z nauczcyielkami udały się do pobliskiego sklepu ogrodniczego, w którym zakupiły przeróżne kwiatki, bratki i stokrotki, aby z niewielką pomocą dorosłych upiększyć przedszkolny ogródek. Z wielką radością umieszczały sadzonki w donicach, podziwiając piękno przyrody budzącej się do życia.

Wszystkim rodzicom bardzo dziękujemy za aktywny udział w projekcie i dostarczenie wiosennych sadzonek!

Dzień Ziemi - gr. I i II

20 kwietnia obchodziliśmy w przedszkolu "Międzynarodowy Dzień Ziemi". W tym dniu dzieci przyszły ubrane do przedszkola na kolor zielony, na znak tego, że wszyscy chcemy, aby nasza planeta była czysta, zielona. Starszaki udały się do Parku Leśniczówka, a maluszki z grupy I i II do ogrodu przedszkolnego, gdzie wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę i recytowaliśmy wiersz.

Wycieczka grup III, IV i V do Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

We wtorek, 17 kwietnia, dzieci z grup III, IV i V zwiedzały dział przyrody w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem słuchały o ochronie przyrody na Ziemi Radomskiej, słuchały odgłosów zwierząt żyjących w naszej okolicy, podziwiały kolekcję ptasich jaj należącą do Leopolda Pac- Pomarnackiego. Niesamowitym przeżyciem było podziwianie sylwetek dinozaurów żyjących na naszych ziemiach miliony lat temu! Na wszystkich jednak największe wrażenie zrobił naturalnych rozmiarów żubr, który nawet Panie Wychowawczynie zadziwił swoją wielkością. Wizyta w Muzeum była wyjątkowo udana!

Dzień Ziemi - spacer do parku Leśniczówka gr. III, IV i V
20 kwietnia br. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Jest to największe ekologiczne święto światowe. W tym dniu królował kolor zielony na znak tego, że wszyscy chcą, aby nasza planeta była czysta i zielona.
Tego dnia odbył się ekologiczny przemarsz przedszkolaków do Parku Leśniczówka.  Dzieci niosły w rękach wielki transparent na znak obcowania z przyrodą. Na głowach miały opaski symbolizujące różne zwiastuny wiosny oraz doczepione do rąk balony.
III Międzyprzedszkolny Konkurs Muzyczny - Ekologiczna piosenka

W dniu 17.04.2018 r. w Przedszkolu Publicznym Nr 17 im. Czesława Janczarskiego odbył się III Międzyprzedszkolny Konkurs Muzyczny „Ekologiczna Piosenka” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Radomia. 

W konkursie wzięły udział dzieci 3,4, 5 i 6 – letnie z 5 radomskich przedszkoli – dwóch solistów oraz cztery zespołów.

Występy uczestników oceniane były w dwóch kategoriach:

- kategoria I: występ indywidualny;

- kategoria II: występ zespołu muzycznego.

WYNIKI CZĘŚCI KONKURSOWEJ FESTIWALU

Kategoria soliści

I miejsce: Błażej W. z (PP Nr 15) i Aleksander Nowak  (PP Nr 24)

Kategoria zespół muzyczny

I miejsce: Hanna C., Korneliusz Ch., Julia G.(PP Nr 19)

II miejsce: Maria S., Oliwia Ch., Liliana R. (PP Nr 24) oraz Nikola R., Ada J., Natalia Z. (PP Nr 15)

III miejsce: Maksymilian Ch., Maja Z. (PP Nr 1)

Tegoroczne prezentacje dotyczyły tematyki związanej z gatunkami zwierząt zagrożonych wyginięciem. Nasi uczestnicy wykonali utwory muzyczne o fokach, jeżach i innych cennych stworzeniach. Wszyscy pomimo swojego młodego wieku wspaniali pokazali talenty wokalne i obycie ze sceną. Konkurs przebiegł w miłej i serdecznej atmosferze. Narady jury trwały krótko, a wyłonieni laureaci otrzymali dyplomy i nagrody, ufundowane przez Kancelarię Prezydenta Miasta Radomia i nasze przedszkole.

Konkurs- O czyste powietrze dbamy - ze smogiem wygramy!/ prace dzieci z gr. VII i VI
Konkurs dla przedszkoli „O czyste powietrze dbamy – ze smogiem wygramy!" - X edycja
Samorząd Województwa Mazowieckiego zaprosił do udziału w konkursie o tematyce ekologicznej placówki przedszkolne z województwa mazowieckiego. Nasze przedszkole zgłosiło swój udział w konkursie.  Dzieci ze wszystkich grup wiekowych wspólnie z paniami przygotowały prace plastyczne.

Tematyka tegorocznej edycji nawiązuje do problemów związanych z jakością powietrza atmosferycznego i jego wpływu na zdrowie i życie mieszkańców Mazowsza.

Prace konkursowe odnosza się do tematu konkursu, uwzględniają problemy ekologiczne związane z zanieczyszczeniem powietrza, promują działania podejmowane na rzecz ochrony powietrza oraz podnoszą świadomość ekologiczną u dzieci dotyczącą zagrożeń, jakie powoduje smog.

Z grupy VII - Biedronek pracę wykonali: Amelia K., Tola L.

Z grupy VIII - Żabek pracę wykonały: Julia B., Ola M., Zosia O.

Trzymamy za nich kciuki!

Pierwsza pomoc- warsztaty dla dzieci z grupy VI i IX

Wszystkie grupy przedszkolne uczestniczyły w pokazie przygotowanym przez panów ze stowarzyszenia ASGARD Radom na temat udzielania pierszej pomocy. Uczyliśmy się wielu potrzebnych rzeczy. Okazało się, że nawet małe dzieci mogą udzielić pomocy w razie konieczności swoim najbliższym. Muszą tylko wiedzieć, jak to zrobić. I właśnie w takiej lekcji uczestniczyliśmy. Odgrywaliśmy scenki rozmowy telefonicznej z pogotowiem. Sprawdzaliśmy stan poszkodowanego. Liczyliśmy ilośc wdechów i ucisków. Układaliśmy siebie nawzajem w pozycji bocznej ustalonej. A na koniec oglądaliśmy i dotykaliśmy wyposażenie wojskowe. To było bardzo cenne i pouczające spotkanie. Dziękujemy panom!

Zajęcia otwarte dla rodziców w gr. I "Wielkanocne tradycje"

Dnia 20 marca 2018 roku odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Wspólnie rozwiązywaliśmy zagadki o tematyce wielkanocnej, śpiewaliśmy piosenki, a także zrobiliśmy sałatkę jarzynową, którą potem jedliśmy ze smakiem. Pani dyrektor wraz z nauczycielkami złożyła życzenia wielkanocne dzieciom i rodzicom. Dziękujemy za uczestnictwo w naszych zajęciach.

WYCIECZKA DO MUZEUM WSI RADOMSKIEJ - GR. III, IV, V

Dnia 6 kwietnia 2018 r. dzieci z grupy III, IV i V pojechały na wycieczkę do Muzeum Wsi  Radomskiej. Celem wycieczki było zapoznanie się z architekturą ludową i obserwacja zwierząt w wiejskich zagrodach. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem zwiedzały wiejskie chaty i ich podwórka, podziwiały ich wystrój  a nawet oglądały zabawki, jakimi w dawnych latach bawili się ich rówieśnicy. Największą jednak atrakcją było dla nich podziwianie zwierząt w zagrodach, dzieci z uwagą zapamiętywały nazwy budynków, w których zwierzęta mieszkają a na koniec z radością głaskały przyjazną kozę. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wycieczki.

Wiosna u Biedronek - Gr. VII

W związku z nadejściem wiosny grupa VII postanowiła podczas spacerów poszukać jej oznak. Dzieci w ogródkach pobliskiego osiedla znalazły krokusy, przebiśniegi, hiacynty. Na krzewach pojawiły się także pierwsze pączki. Niebawem zakwitną tulipany o czym świadczą przebijające się z ziemi liczne ich liście, które zwróciły uwagę biedronek. „Przeganiając zimę” dzieci wykonały piękne obrazki przedstawiające wiosenne kwiatki - krokusy (wyklejane bibułą) oraz stworzyły w sali mały kącik przyrodniczy z posadzonymi i posianymi roślinami. Wszystkie te działania zostały zrealizowane w ramach projektu edukacyjnego „W świecie przyrody”.

Plakaty pt.: "100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości"

W miesiącu marcu we wszystkich oddziałach przedszkolnych zostały przeprowadzone zajęcia dotyczące tematyki patriotycznej i niepodległości. Dzieci z całego przedszkola, zostały wprowadzone w tematykę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918r. Wspólnie odśpiewano Hymn Polski, zachowując w trakcie odpowiednią postawę, zapoznano dzieci z postacią Józefa Piłsudskiego. Przedszkolaki wykonały także pracę plastyczną po tytułem: „100 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości” różnymi technikami między innymi: odbijanie rączek maczanych w białej i czerwonej farbie na mapie Polski, odbijanie paluszków w białej i czerwonej farbie na mapie Polski, wydzieranie białych i czerwonych kawałków papieru kolorowego i wypełnianie nimi środka mapy Polski z zaznaczeniem stolicy Polski – Warszawy i miasta z jakiego pochodzimy, wykorzystanie małych i dużych kółek do godła Polski – metodą orgiami oraz stworzenie godła Polski z wyciętych z białego papieru dłoni dzieci.

Realizacja projektu edukacyjnego "W świecie przyrody" / grupa VI Żabki

W ramach realizacji zadań projektu edukacyjnego "W świecie przyrody" cz. III ROŚLINY poznawaliśmy rośliny chronione,  które można podziwiać wczesną wiosną. Zachwycaliśmy się wyglądem krokusów, przebiśniegów i innych pięknych kwiatów. Przyglądaliśmy się im nie tylko na zdjęciach, ale przede wszystkim na spacerze z bliska. Dowiedzieliśmy się, co jest potrzebne roślinom do wzrostu, opisywaliśmy ich wygląd, kolor. Szukaliśmy oznak wiosny na krzewach, ziemi i drzewach. Porównywaliśmy wierzbowe gałązki z połowy marca, z tymi kwietniowymi. Okazało się, że wiosna zagościła na dobre w osiedlowych ogródkach. W parku przyglądaliśmy się gałęziom i pąkom kasztanowca. Obserwowaliśmy także zachowania ptaków i dostrzegliśmy kaczki, które dobrały się w pary. Dostrzeglismy także na krzewie pszczoły, które pracowicie zbierały pyłek. Wspólnie wykonaliśmy album pt. "Rośliny będące pod ochroną", aby pamietać jak ważna jest ochrona roślin i nawet najmniejszych zwierząt.