Przedszkole Publiczne Nr 17 im. Czesława Janczarskiego w Radomiu


Galeria

Witamy w dziale galeria

Wycieczka autokarowa do Centrum Edukacji Ekologicznej w Marculach - grupy III, IV, V i VI

W dniu 6 czerwca dzieci z grup od III do VI wybrały się z wychowawcami i opiekunkami na wycieczkę autokarową do Nadleśnictwa Marcule. Po przejażdżce autokarem do Iłży, udaliśmy się na stację kolejki wąskotorowej. Dla większości dzieci było to wielkie przeżycie, ponieważ po raz pierwszy w życiu jechały zabytkowymi wagonami, ciągniętymi przez ciuchcię. Bardzo podobały nam się widoki okolicznych miejscowości. Po dotarciu do Marcul wyruszyliśmy do Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie zostaliśmy ciepło przywitani przez pana przewodnika. Posiliśmy się i udaliśmy się na wspólne zwiedzanie Arboretum, czyli przepięknego ogrodu pełnego zagadkowych roślin, eksponatów i zwierząt. Dzieci poznały wiele ciekawostek na temat przyrody, przytulały się do najstarszego drzewa o imieniu Marcel, które ma 182 lata. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wypowiedzi pana przewodnika, ponieważ nigdy wcześniej nie miały możliwości dowiedzieć się tylu ciekawych rzeczy na temat roślin i zwierząt, znajdujących się w tych okolicach. Na zakończenie długiego spaceru, czekało na nas spotkanie ze zwierzętami, hodowanymi w Arboretum m.in. danielami, baranami, kozami, ozdobnym drobiem, osiołkiem, kucykiem, a nawet małym koziołkiem. Po wyczerpującej lekcji w terenie dzieci mogły sie posilić pieczoną kiełbaską i napić ciepłej herbaty. Każde z dzieci bardzo cieszyło się z własnego jedzenia, wszystkie dzieliły się wzajemnie zabranym prowiantem. W drodze powrotenej zatrzymalismy się w Iłży, aby zwiedzić ruiny zamku. Dzieci zadawały mnóstwo pytań na temat historii tej budowli, murów pozostawionych na wzgórzu. Podziwialiśmy panoramę miasta z wysoka, ciesząc się piękną pogodą. Tak zakończyła się nasza wycieczka. Wszystkie dzieci wróciły zadowolone, chociaż bardzo zmęczone. Pozdrawiamy naszych małych podróżników!

 

"BANK ODBLASKÓW" - prezenty dla mam

Nasze przedszkole uczestniczy w programie Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu "B & N, czyli B jak BEZPIECZNY i N jak NIECHRONIONY". Celem programu jest m.in. ograniczenie liczby ofiar wypadków drogowych wśród pieszych i rowerzystów oraz upowszechnianie u dzieci i młodzieży wiedzy o bezpieczeństwie.
W związku z uczestnictwem w programie B&N utworzyliśmy w placówce BANK ODBLASKÓW, mający na celu ponowne wykorzystanie nieużywanych elementów odblaskowych. Przedszkolaki i ich rodzice chętnie włączyli się do akcji przynosząc niewykorzystane odblaski. Dzieci z pomocą nauczycieli stworzyli od nowa i ozdobili odblaski według własnych pomysłów, co pozwoliło na "drugie życie odblasku". Większość przedszkolaków miała okazję wręczyć odblask swojej mamie podczas akademii z okazji "Dnia mamy".

Dzień Rodziny u Biedronek

Dzień Mamy i Taty u Biedronek/ gr. VII

26 maja obchodzimy Dzień Matki, Ojcowie świętują natomiast 23 czerwca. W Naszej grupie 24 maja zorganizowaliśmy Święto Rodziny. Na uroczystość dzieci zaprosiły swoich rodziców, wręczając im przepiękne zaproszenia. Podczas uroczystości Biedronki zaprezentowały przygotowane przedstawienie, podczas którego niejednemu rodzicowi zakręciła się łza w oku. Dzieci przepięknie recytowały m.in. takie wiersze jak: Mama i Tata” Jadwigi Koczanowskiej, „Lato z Tatą” Małgorzaty Wiśniewskej-Koszela czy „Dla Mamy i Taty”- Agaty Widzowskiej. Biedronki zaśpiewały również piosenki opowiadające o miłości do swoich rodziców. Na zakończenie rodzice otrzymali zrobione przez dzieci magnesy w kształcie serc oraz samochodzików i samolotów.  Dzieci z grupy VII wraz z nauczycielkami jeszcze raz pragną serdecznie podziękować rodzicom za liczne przybycie.

Konkurs Pieśni Patriotycznej - 5, 6 -latki

Konkurs Pieśni Patriotycznych

W dniu 09.05.2018 r. w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszym przedszkolu odbył się Przedszkolny Konkurs Pieśni Patriotycznych, w czasie którego reprezentanci poszczególnych grup zaprezentowali swoje umiejętności wokalne.

Dzieci śpiewały utwory znane nam wszystkim. Usłyszeliśmy piękne pieśni żołnierskie m.in. "Piechota", "Wojenko, wojenko", Płynie Wisła, płynie", "Legiony", "Przybyli ułani", "Rozkwitały pąki białych róż". Przedszkolaki wystapiły w dwóch kategoriach wiekowych: 3,4 -latki i 5,6 -latki. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Oto lista laureatów:

KATEGORIA 5,6 -LATKI:

III miejsca gr.VIII i gr.IX

Gr. VIII

Rafał J., Krzysztof S., Piotr W., Mikołaj Sz. z utworem  „Wojenko, wojenko”

Gr. IX

Nadia Ł., Karolina Sz.,  Małgorzata S., Gustaw K. z utworem „Rozkwitały pąki białych róż”

II miejsce – gr.VI

Gr. VI

Lena C., Amelia W.,  z utworem „Piechota”

I miejsce - gr. VII

Gr. VII

Patryk K., Kacper B., Lena K., Kacper B. z utworem "Nasze Polskie ABC"

KATEGORIA 3, 4- latki

WYRÓŻNIENIA gr. I oraz gr.II

Gr.I

Zofia G., Liliana K., Wiktor K. z utworem „Serce w plecaku”

Gr.II

Sandra Sz., Patrycja K., Antoni S. z utworem „Jesteśmy Polką i Polakiem”

III miejsce  - gr.IV

Gr. IV

Filip M., Tomasz R., Maja W., Natalia W., Amelia P. z utworem „Przybyli ułani pod okienko”

II miejsce - gr.V

Igor N., Oliwier P., Bartek Ch., Filip K., Kajetan K.  z utworem „Legiony”

I miejsce -  gr.III

Aleksander M., Lena N., Magdalena Z., Nadia J. z utworem „Płynie Wisła płynie”.

Gratulujemy wspaniałych występów. Jesteśmy z Was dumni. Brawo!!!

Dyrektor przedszkola - Anna Belowska wraz z nauczycielkami

Udział dzieci z gr. IX w I Przeglądzie Piosenki Ludowej

I PRZEGLĄD PIOSENKI LUDOWEJ

W MUZEUM WSI RADOMSKIEJ

- występ dzieci z grupy IX / Wesołe nutki

W przeglądzie wzięło udział 8 przedszkoli z Radomia i jedno z Szydłowca. Na scenie Amfiteatru w radomskim Skansenie najmłodsi prezentowali utwory ludowe, ale zadbano także o ludowe stroje, taniec i choreografię. Wszystkie występu zostały docenione i wyróżnione przez jury.

Jak podkreślają organizatorzy celem przeglądu jest integracja środowisk przedszkolnych z Radomia i powiatu, integracja dzieci zdrowych z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, przybliżanie dzieciom kultury ludowej, popularyzacja różnych form wokalnych, rozwijanie kreatywności artystycznej i umiejętności scenicznej dzieci.

W Pierwszym Integracyjnym Przeglądzie Piosenki Ludowej wzięły udział:

Przedszkole Samorządowe nr 2 „Mali Odkrywcy” z Oddziałami Integracyjnymi w Szydłowcu – „Mali odkrywcy” - utwór „Te Wolskie Chłopoki”;

Przedszkole Publiczne nr 2 w Radomiu – Zespół „Biedroneczki” - utwór „Czerwone jabłuszko”;

Przedszkole Publiczne nr 9 w Radomiu - Zespół „Kalinki” - „W moim ogródecku”;

Przedszkole Publiczne nr 17 w Radomiu - Zespół „Wesołe nutki” - utwór „Czerwone jagody”;

Przedszkole Publiczne nr 18 przy Zespole Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych w Radomiu - Zespół „MiMiToNi” - utwór „Czerwone jabłuszko”;

Przedszkole Publiczne nr 19 z Oddziałami Integracyjnymi w Radomiu – Zespół „Jagódki z 19-stki” - utwór „W moim ogródecku”;

Przedszkole Publiczne nr 22 im. Hanny Łochockiej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 – Zespół „Lajkoniki” - utwór „Krakowiaczek jeden”;

Przedszkole Publiczne nr 23 w Radomiu - Beata Kosińska – utwór „Lipka Zielona”;

Gospodarze: Przedszkole Publiczne nr 24 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Radomiu - „Teraz my” - Wiązanka piosenek ludowych.

Gratulujemy wspaniałego występu!!!

KODEKS POSTAW PATRIOTYCZNYCH

W kwietniu dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych zaangażowane były w tworzenie Kodeksu Postaw Patriotycznych, co jest jednym z punktów Ogólnopolskiego Konkursu Patriotycznego „Przedszkole młodych patriotów III edycja”.

Nauczycielki poszczególnych grup zapisywały na kartkach wypowiedzi dzieci i zaznaczały ile razy dana postawa patriotyczna wypowiedziana przez dzieci się powtarza. Do najczęściej powtarzających się należały:

- znać hymn państwowy

- przyjąć odpowiednią postawę podczas hymnu

- posługiwać się językiem ojczystym

- znać historię swojej ojczyzny

- szanować symbole narodowe flagę godło

- znać i pielęgnować polskie tradycje i zwyczaje

- świętować ważne rocznice historyczne

- dbać o środowisko naturalne

- aktywnie uczestniczyć w świętach narodowych

- pamiętać o poległych żołnierzach.

Dzieci podeszły do zadania w sposób bardzo odpowiedzialny, a ich wypowiedzi przekonują, że są młodymi patriotami. Wynikiem tego są prace składające się na powstanie Kodeksu Postaw Patriotycznych dzieci z Przedszkola Publicznego NR 17 w Radomiu.

Przedszkolny Konkurs Recytatorski - Kto ty jesteś, Polak mały

W dniu 25.04.2018 r. w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski o tematyce patriotycznej "Kto ty jesteś? Polak mały." W konkursie wzięli udział przedstawiciele każdej z grup wyłonieni podczas grupowych eliminacji przez wychowawców w dwóch grupach wiekowych - w kategorii: 3, 4 - latki oraz w kategorii: 5, 6 - latki. Grupy młodsze reprezentowali:

W kategorii wiekowej 3 i 4 – latki:

I miejsce zdobyła Hanna Ch. za wiersz J. Białobrzeskiej – „Moja mała ojczyzna”.

II miejsce zdobyli: Leon N. za wiersz W. Domeradzkiego -„Ojczyzna” i Nadia J. za wiersz W. Bełzy  - „Kto ty jesteś? – Polak mały…”.

III miejsce zajęli: Adam Sz. za wiersz W. Domeradzkiego „Ojczyzna” i Antonina K., Zuzanna F., Gabriela R. za wiersz Cz. Janczarskiego – „Co to jest Polska”.

Gratulujemy!!!

Akademia Rodzica - spotkania warsztatowe - gr. II, IV, V i VI

Pod koniec kwietnia w każdej grupie odbyły się warsztaty z rodzicami. W części teoretycznej na temat „Krainy Wyobraźni” jako miejsca zabawy i pracy, w której odkrywamy własne możliwości, rozwijamy pasje, talenty i zainteresowania, rodzice poznali  środki dydaktyczne, które można stosować w tej krainie oraz rozwijane tam inteligencje. W części praktycznej nauczycielki przeprowadziły zabawy z rodzicami,  które oni z łatwością będą mogli przeprowadzić w domu ze swoją pociechą, sprawiając jej przy okazji dużo radości.

Spektakl - O pchle, co manier nie miała

W dniu 8 maja 2018 r. w naszym przedszkolu odbył się spektakl teatralny "O pchle co manier nie miała" w wykonaniu Teatru TAK z Krakowa. Podczas przedstawienia dzieci poznały skutki złego zachowania oraz dowiedziały się czym są dobre maniery.Zarówno dzieci jak i obecni nauczyciele bawili się wyśmienicie. Przedstawienie było profesjonalnie odegrane, dzieci chętnie zgłaszały się do pomocy i udziału w interakcjach. Teatr od zawsze był wspaniałą formą rozrywki zabierającą widza w całkiem inny świat

Przedszkolne Igrzyska Matematyczne - udział dzieci z gr. IX/ Wesołe Nutki

 

Przedszkolne Igrzyska Matematyczne

W dniu 24.04.2018 r. troje dzieci z naszej grupy „WESOŁE NUTKI” tj. Laura Bulińska, Karolina Fatek oraz Magdalena Fryśkowska pod kierunkiem nauczycielek Pani Anny Leszczyńskiej oraz Pani Karoliny Gut uczestniczyły w kolejnej już edycji Przedszkolnych Igrzysk Matematycznych organizowanych przez RODoN. Nasze uczestniczki zdobyły wyróżnienia. Jesteśmy dumni i serdecznie gratulujemy!!!



 

Relacja z wizyty w Orkiestrze Wojskowej w Radomiu - gr. IX / Wesołe Nutki

W dniu 11.04.2018. grupa IX odwiedziła Orkiestrę Wojskową w Radomiu.

Orkiestrę tworzą muzycy w większości absolwenci Wojskowego Liceum Muzycznegow Gdańsku, Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu oraz Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Zegrzu. Zespół uczestniczy w wielu przeglądach, festiwalach uświetnia uroczystości państwowe, parady oraz pokazy musztry. Bierze udziałw powitaniach wysokich rangą przedstawicieli władz wojskowych i państwowych.

Dzięki życzliwości muzyków dzieci mogły zapoznać się ze wszystkimi instrumentami dętymi (flet, klarnet, puzon, trąbka, saksofon).Muzycy wytłumaczyli z jakiego materiału są one wykonane i od czego zależy uzyskanie różnego rodzaju dźwięków. Mogliśmy z bliska obejrzeć wszystkie instrumenty oraz spróbować swoich sił starając się wydobyć określone dźwięki. Na koniec usłyszeliśmy kilka utworów z repertuaru orkiestry oraz kilka zagadek muzycznych, z którymi dzieci sobie świetnie poradziły. Wizyta bardzo nam się podobała i chętnie zostalibyśmy jeszcze dłużej.

Dzień Ziemi - spacer po Leśniczówce - grupy starsze VI, VII, VIII, IX

Hasło Dnia Ziemi w 2018 roku brzmi: "End Plastic Pollution". Dotyczy ono walki z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami. Celem każdego Dnia Ziemi jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody w wielu częściach świata. Tego dnia promuje się działania na rzecz walki z zanieczyszczeniem środowiska i edukowanie ludzi na całym świecie, jak wielki problem stanowi zanieczyszczenie środowiska odpadami zrobionymi z tworzyw sztucznych. W naszym przedszkolu promujemy postawy ekologiczne. Z okazji obchodów Dnia Ziemi starsze grupy przygotowały transparenty i wyruszyły do parku Leśniczówka, aby obwieścić wszystkim jak ważna jest ochrona naszej planety.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Przedszkolny Konkurs Recytatorski - Kto ty jesteś, Polak mały

W dniu 25.04.2018 r. w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski o tematyce patriotycznej "Kto ty jesteś? Polak mały." W konkursie wzięli udział przedstawiciele każdej z grup wyłonieni podczas grupowych eliminacji przez wychowawców w dwóch grupach wiekowych - w kategorii: 3, 4 - latki oraz w kategorii: 5, 6 - latki. Grupy starsze reprezentowali:

Z grupy VI - Rafał G. i Lilianka K.

Z grupy VII - Oliwia J., Kacper B.

Z grupy VIII - Rafał J., Aleksandra P.

Z grupy IX - Nina K., Oliwia Z.

Pierwsze miejce zdobyła Nina K. - z grupy Wesołe Nutki

Gratulujemy!!!

 

 Nina K. - z grupy IX

Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem - Mali miłośnicy przyrody.

Publiczne Przedszkole Nr 17 w Radomiu było organizatorem Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem „Mali miłośnicy przyrody”.

Konkurs przeznaczony był dla wychowanków przedszkoli znajdujących się na terenie miasta Radom.

Jego celem było kształtowanie nawyków dotyczących ochrony środowiska naturalnego, promowanie opiekuńczego stosunku do Ziemi (przyrody), rozwijanie i promowanie dziecięcych talentów.

W konkursie wzięło udział 20 dzieci reprezentujących siedem radomskich przedszkoli: PP 22, PP 4, PP 16, PP 14, PP 19, PP 6, PP 25, PP 15.

Konkurs został przeprowadzony dla dzieci 3 i 4-letnich.

Komisja składająca się z nauczycieli, opiekunów dzieci wyłoniła sześciu laureatów:

I miejsce Liliana B. i Zuzanna G. II miejsce Alicja B. i Aniela K. III miejsce Wiktoria G. i Bartosz N.

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, pozostali uczestnicy dyplomy za udział w konkursie.

Koordynatorki konkursu - Karolina Gut i Elżbieta Stępień.

Sadzenie kwiatów w przedszkolu - gr. I, II, III, IV, V

W ramach realizacji projektu edukacyjnego „Rośliny”, dzieci z naszego przedszkola poznawały rosnące w okolicy kwiaty wczesnowiosenne. Podczas spacerów i wyjść na plac zabaw, z zaciekawieniem poszukiwały młodych przebiśniegów, krokusów i pierwiosnków. Wraz z nauczcyielkami udały się do pobliskiego sklepu ogrodniczego, w którym zakupiły przeróżne kwiatki, bratki i stokrotki, aby z niewielką pomocą dorosłych upiększyć przedszkolny ogródek. Z wielką radością umieszczały sadzonki w donicach, podziwiając piękno przyrody budzącej się do życia.

Wszystkim rodzicom bardzo dziękujemy za aktywny udział w projekcie i dostarczenie wiosennych sadzonek!

Dzień Ziemi - gr. I i II

20 kwietnia obchodziliśmy w przedszkolu "Międzynarodowy Dzień Ziemi". W tym dniu dzieci przyszły ubrane do przedszkola na kolor zielony, na znak tego, że wszyscy chcemy, aby nasza planeta była czysta, zielona. Starszaki udały się do Parku Leśniczówka, a maluszki z grupy I i II do ogrodu przedszkolnego, gdzie wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę i recytowaliśmy wiersz.

Wycieczka grup III, IV i V do Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

We wtorek, 17 kwietnia, dzieci z grup III, IV i V zwiedzały dział przyrody w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem słuchały o ochronie przyrody na Ziemi Radomskiej, słuchały odgłosów zwierząt żyjących w naszej okolicy, podziwiały kolekcję ptasich jaj należącą do Leopolda Pac- Pomarnackiego. Niesamowitym przeżyciem było podziwianie sylwetek dinozaurów żyjących na naszych ziemiach miliony lat temu! Na wszystkich jednak największe wrażenie zrobił naturalnych rozmiarów żubr, który nawet Panie Wychowawczynie zadziwił swoją wielkością. Wizyta w Muzeum była wyjątkowo udana!

Dzień Ziemi - spacer do parku Leśniczówka gr. III, IV i V
20 kwietnia br. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Jest to największe ekologiczne święto światowe. W tym dniu królował kolor zielony na znak tego, że wszyscy chcą, aby nasza planeta była czysta i zielona.
Tego dnia odbył się ekologiczny przemarsz przedszkolaków do Parku Leśniczówka.  Dzieci niosły w rękach wielki transparent na znak obcowania z przyrodą. Na głowach miały opaski symbolizujące różne zwiastuny wiosny oraz doczepione do rąk balony.
III Międzyprzedszkolny Konkurs Muzyczny - Ekologiczna piosenka

W dniu 17.04.2018 r. w Przedszkolu Publicznym Nr 17 im. Czesława Janczarskiego odbył się III Międzyprzedszkolny Konkurs Muzyczny „Ekologiczna Piosenka” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Radomia. 

W konkursie wzięły udział dzieci 3,4, 5 i 6 – letnie z 5 radomskich przedszkoli – dwóch solistów oraz cztery zespołów.

Występy uczestników oceniane były w dwóch kategoriach:

- kategoria I: występ indywidualny;

- kategoria II: występ zespołu muzycznego.

WYNIKI CZĘŚCI KONKURSOWEJ FESTIWALU

Kategoria soliści

I miejsce: Błażej W. z (PP Nr 15) i Aleksander Nowak  (PP Nr 24)

Kategoria zespół muzyczny

I miejsce: Hanna C., Korneliusz Ch., Julia G.(PP Nr 19)

II miejsce: Maria S., Oliwia Ch., Liliana R. (PP Nr 24) oraz Nikola R., Ada J., Natalia Z. (PP Nr 15)

III miejsce: Maksymilian Ch., Maja Z. (PP Nr 1)

Tegoroczne prezentacje dotyczyły tematyki związanej z gatunkami zwierząt zagrożonych wyginięciem. Nasi uczestnicy wykonali utwory muzyczne o fokach, jeżach i innych cennych stworzeniach. Wszyscy pomimo swojego młodego wieku wspaniali pokazali talenty wokalne i obycie ze sceną. Konkurs przebiegł w miłej i serdecznej atmosferze. Narady jury trwały krótko, a wyłonieni laureaci otrzymali dyplomy i nagrody, ufundowane przez Kancelarię Prezydenta Miasta Radomia i nasze przedszkole.

Konkurs- O czyste powietrze dbamy - ze smogiem wygramy!/ prace dzieci z gr. VII i VI
Konkurs dla przedszkoli „O czyste powietrze dbamy – ze smogiem wygramy!" - X edycja
Samorząd Województwa Mazowieckiego zaprosił do udziału w konkursie o tematyce ekologicznej placówki przedszkolne z województwa mazowieckiego. Nasze przedszkole zgłosiło swój udział w konkursie.  Dzieci ze wszystkich grup wiekowych wspólnie z paniami przygotowały prace plastyczne.

Tematyka tegorocznej edycji nawiązuje do problemów związanych z jakością powietrza atmosferycznego i jego wpływu na zdrowie i życie mieszkańców Mazowsza.

Prace konkursowe odnosza się do tematu konkursu, uwzględniają problemy ekologiczne związane z zanieczyszczeniem powietrza, promują działania podejmowane na rzecz ochrony powietrza oraz podnoszą świadomość ekologiczną u dzieci dotyczącą zagrożeń, jakie powoduje smog.

Z grupy VII - Biedronek pracę wykonali: Amelia K., Tola L.

Z grupy VIII - Żabek pracę wykonały: Julia B., Ola M., Zosia O.

Trzymamy za nich kciuki!

Pierwsza pomoc- warsztaty dla dzieci z grupy VI i IX

Wszystkie grupy przedszkolne uczestniczyły w pokazie przygotowanym przez panów ze stowarzyszenia ASGARD Radom na temat udzielania pierszej pomocy. Uczyliśmy się wielu potrzebnych rzeczy. Okazało się, że nawet małe dzieci mogą udzielić pomocy w razie konieczności swoim najbliższym. Muszą tylko wiedzieć, jak to zrobić. I właśnie w takiej lekcji uczestniczyliśmy. Odgrywaliśmy scenki rozmowy telefonicznej z pogotowiem. Sprawdzaliśmy stan poszkodowanego. Liczyliśmy ilośc wdechów i ucisków. Układaliśmy siebie nawzajem w pozycji bocznej ustalonej. A na koniec oglądaliśmy i dotykaliśmy wyposażenie wojskowe. To było bardzo cenne i pouczające spotkanie. Dziękujemy panom!

Zajęcia otwarte dla rodziców w gr. I "Wielkanocne tradycje"

Dnia 20 marca 2018 roku odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Wspólnie rozwiązywaliśmy zagadki o tematyce wielkanocnej, śpiewaliśmy piosenki, a także zrobiliśmy sałatkę jarzynową, którą potem jedliśmy ze smakiem. Pani dyrektor wraz z nauczycielkami złożyła życzenia wielkanocne dzieciom i rodzicom. Dziękujemy za uczestnictwo w naszych zajęciach.

WYCIECZKA DO MUZEUM WSI RADOMSKIEJ - GR. III, IV, V

Dnia 6 kwietnia 2018 r. dzieci z grupy III, IV i V pojechały na wycieczkę do Muzeum Wsi  Radomskiej. Celem wycieczki było zapoznanie się z architekturą ludową i obserwacja zwierząt w wiejskich zagrodach. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem zwiedzały wiejskie chaty i ich podwórka, podziwiały ich wystrój  a nawet oglądały zabawki, jakimi w dawnych latach bawili się ich rówieśnicy. Największą jednak atrakcją było dla nich podziwianie zwierząt w zagrodach, dzieci z uwagą zapamiętywały nazwy budynków, w których zwierzęta mieszkają a na koniec z radością głaskały przyjazną kozę. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wycieczki.

Wiosna u Biedronek - Gr. VII

W związku z nadejściem wiosny grupa VII postanowiła podczas spacerów poszukać jej oznak. Dzieci w ogródkach pobliskiego osiedla znalazły krokusy, przebiśniegi, hiacynty. Na krzewach pojawiły się także pierwsze pączki. Niebawem zakwitną tulipany o czym świadczą przebijające się z ziemi liczne ich liście, które zwróciły uwagę biedronek. „Przeganiając zimę” dzieci wykonały piękne obrazki przedstawiające wiosenne kwiatki - krokusy (wyklejane bibułą) oraz stworzyły w sali mały kącik przyrodniczy z posadzonymi i posianymi roślinami. Wszystkie te działania zostały zrealizowane w ramach projektu edukacyjnego „W świecie przyrody”.

Plakaty pt.: "100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości"

W miesiącu marcu we wszystkich oddziałach przedszkolnych zostały przeprowadzone zajęcia dotyczące tematyki patriotycznej i niepodległości. Dzieci z całego przedszkola, zostały wprowadzone w tematykę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918r. Wspólnie odśpiewano Hymn Polski, zachowując w trakcie odpowiednią postawę, zapoznano dzieci z postacią Józefa Piłsudskiego. Przedszkolaki wykonały także pracę plastyczną po tytułem: „100 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości” różnymi technikami między innymi: odbijanie rączek maczanych w białej i czerwonej farbie na mapie Polski, odbijanie paluszków w białej i czerwonej farbie na mapie Polski, wydzieranie białych i czerwonych kawałków papieru kolorowego i wypełnianie nimi środka mapy Polski z zaznaczeniem stolicy Polski – Warszawy i miasta z jakiego pochodzimy, wykorzystanie małych i dużych kółek do godła Polski – metodą orgiami oraz stworzenie godła Polski z wyciętych z białego papieru dłoni dzieci.

Realizacja projektu edukacyjnego "W świecie przyrody" / grupa VI Żabki

W ramach realizacji zadań projektu edukacyjnego "W świecie przyrody" cz. III ROŚLINY poznawaliśmy rośliny chronione,  które można podziwiać wczesną wiosną. Zachwycaliśmy się wyglądem krokusów, przebiśniegów i innych pięknych kwiatów. Przyglądaliśmy się im nie tylko na zdjęciach, ale przede wszystkim na spacerze z bliska. Dowiedzieliśmy się, co jest potrzebne roślinom do wzrostu, opisywaliśmy ich wygląd, kolor. Szukaliśmy oznak wiosny na krzewach, ziemi i drzewach. Porównywaliśmy wierzbowe gałązki z połowy marca, z tymi kwietniowymi. Okazało się, że wiosna zagościła na dobre w osiedlowych ogródkach. W parku przyglądaliśmy się gałęziom i pąkom kasztanowca. Obserwowaliśmy także zachowania ptaków i dostrzegliśmy kaczki, które dobrały się w pary. Dostrzeglismy także na krzewie pszczoły, które pracowicie zbierały pyłek. Wspólnie wykonaliśmy album pt. "Rośliny będące pod ochroną", aby pamietać jak ważna jest ochrona roślin i nawet najmniejszych zwierząt.

Wizyta w bibliotece - grupa VIII

W dniu 23.03.2018 r dzieci udały się na wycieczkę do biblioteki mieszczącej się przy ulicy Zientarskiego 1A. Wszyscy spotkaliśmy się z ciepłym i życzliwym powitaniem. Przedszkolaki  z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Pani z biblioteki wyjaśniła w jaki sposób mogą dzieci wypożyczać książki, i w jaki sposób możemy odnaleźć je na półce. Dla zdecydowanej większości  była to pierwsza wizyta  wśród wielkiego księgozbioru. Wizyta przedszkolaków w bibliotece urozmaicona była dodatkowo czytanymi przez panie  fragmentami książek. Dzieci wpisały się do księgi pamiątkowej biblioteki. Na zakończenie dzieci zostały obdarowane licznymi prezentami i złożyły obietnicę, że niedługo wrócą do biblioteki tzw. krainy książek .

Zajęcia otwarte dla rodziców w grupie VIII

W dniu 22.03.2018 r. o godz. 14:30 rodzice dzieci z grupy VIII wzięli udział w warsztatach „Wielkanocne spotkanie - jajek malowanie”. Dzieci śpiewały piosenki o tematyce wiosennej, wielkanocnej, wypowiadały się na temat tradycji wielkanocnych. Rodzice, babcie  rozwiązywali wspólnie zagadki o tematyce wielkanocnej, uczestniczyli we wspólnie zabawie –masażyk relaksacyjny.

Dzieci wraz z rodzicami i babciami wspólnie ozdabiali jajka styropianowe techniką decoupage. Było dużo radości i zabawy. Podczas zajęć towarzyszyła nam pani dyrektor Anna Belowska. Dziękujemy rodzicom i babcią za wspólną zabawę.

Poranek Muzyczny w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu / gr. VI, VII, VIII

We wtorek w dniu 27 marca dzieci ze starszych grup uczestniczyły w koncercie muzycznym, przygotowanym przez uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu. Był to wspaniały popis tańca, śpiewu i gry na instrumentach w wykonaniu tak młodych artystów. Poprzez muzykę i ruch , opowiedzieli nam oni o kolorowej, pachnącej wiośnie, która przyniosła ze sobą spiew ptaków, kolorowe kwiaty i wiosenny deszczyk. Bardzo podobał nam się ten występ. Największą niespodzianką dla dzieci był popis gry na bębnach w wykonaniu sekcji dętej. Młodzi muzycy rozgrzali swoją grą zgromadzoną na sali publiczność. Nasze dzieci bardzo żywo i spontanicznie reagowały na rytmy wygrywane na bębnach. Podskoki, głośne oklaski i uśmiech na twarzy świadczyły o dobrej zabawie podczas koncertu. Czekamy z niecierpliwością na kolejny...

Jesteśmy w kosmosie / Mobilne Planetarium - grupa VI ŻABKI

Nikt z nas nie doświadczył tego wcześniej. Wybraliśmy się w podróż kosmiczną w niespełna godzinę. Odwiedziliśmy wszystkie planety Układu Słonecznego dzięki Mobinemu Planetarium. To było ekscytujące i niezwykłe przeżycie oglądać z bliska gwiazdy, statki kosmiczne i astronautę. Na początku uczestniczylismy w krótkiej prelekcji na temat kosmosu i okazało się, że nasze dzieci posiadaja dużą wiedzę na ten temat. Pan prowadzący rozmowę z dziećmi był zachwycony poziomem słownictwa i umiejętnością budowania ciekawej wypowiedzi o kosmicznych zagadkach.Dowiedzieliśmy się, która z planet jest największa, czy jest życie na innych planetach, kto pierwszy poleciał w kosmos. Leżeliśmy sobie i patrzyliśmy na przelatujący statek ,który zabrał nas w przestrzeń kosmiczną. Nie chcieliśmy wychodzić z tej dmuchanej kapsuły, która pozwoliła nam poczuć się częścią Wszechświata. Chłopcy i dziewczynki byli oczarowani magią Mobilnego Planetarium.

Zapraszamy do oglądania zdjęć.

Świąteczny występ grupy IX i VI w Domu Pomocy Społecznej

 WYSTĘP dzieci z grupy IX i VI W DOMU OPIEKI SPOŁECZNEJ „WETERANA WALKI I PRACY”

W dniu 28 marca 2018 roku dzieci z grupy IX i VI wystąpiły dla pensjonariuszy Domu Opieki Społecznej „Weterana Walki i Pracy” w Radomiu (ul. Wyścigowa 16) podczas uroczystego spotkania z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. W spotkaniu tym uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz Miasta – Pan Jerzy Zawodnik – Zastępca Prezydenta Miasta Radomia oraz Pani Magdalena Lasota – Radna Rady Miejskiej  w Radomiu, ksiądz z Parafii Świętego Brata Alberta oraz przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Dzieci przedstawiły zwyczaje i tradycje związane z Wielkanocą, recytując wiersze, śpiewając piosenki i tańcząc. Wszyscy oglądający występ byli zachwyceni pięknymi strojami, w które dzieci były ubrane i wysokim poziomem występu. Występ naszych dzieci przyniósł pensjonariuszom i zaproszonym gościom wiele niezapomnianych chwil wzruszeń, wywołał uśmiechy na ich twarzach.

RODZINNY KONKURS PLASTYCZNY - LAUREACI

Rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu plastycznego „Wielkanocne dekoracje”.

Celem konkursu było:

- wzbogacenie wiedzy na temat zwyczajów wielkanocnych;

 - wzmacnianie więzi rodzinnych oraz współpracy z rodzicami;

- popularyzowanie zwyczaju własnoręcznie wykonanych dekoracji wielkanocnych.

 

Prace plastyczne oceniane były w dwóch kategoriach;

kategoria I: najciekawsza ozdoba wielkanocna kategoria II: najciekawsza pisanka

Przedstawiamy naszych laureatów w konkursie „Wielkanocne dekoracje”.

- w kategorii I (najciekawsza ozdoba wielkanocna)

                    I miejsce – Julia i Natalia Klocek (gr. I )

                    II miejsce – Filip Molendowski ( gr. IV )                         

- w kategorii II (najciekawsza pisanka )

                   I miejsce – Amelia Pankowska (gr. IV )

                   II miejsce – Lena Konkel (gr. VII )

                   III miejsce – Nikola Przybysz  (gr. IV )

                          Wyróżnienia:

                  Maja Bieńkowska (gr. VI)

                  Lena Karcz (gr. I )

                  Zosia Gluza (gr. I )

Dyplomy i nagrody zostały rozdane we wtorek 27. 03. 2018r.

Dziękujemy wszystkim rodzicom i dzieciom za udział w konkursie wielkanocnym.

Gratulujemy !!! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć prac.

Zajęcie otwarte z rodzicami gr IV Wielkanocne tradycje

Dnia 19.03.2018 o godz. 14.30 rodzice dzieci z grupy IV wzięli udział w warsztatach „Wielkanocne tradycje”. Na początku był teatrzyk „Zbliża się Wielkanoc” w wykonaniu dzieci przebranych za kurczątka (Filip M.), kurę (Hania Ch.) i koguta ( Adam Sz.) oraz baranek(Tomek R.).Następnie był taniec i piosenki o tematyce świątecznej. Zabawa dzieci i rodziców – masażyk relaksacyjny oraz wspólne rozwiązywanie zagadek. Piosenka „Pisanki” była zaproszeniem do wspólnego wykonania pisanek. Było dużo radości i zabawy. Wszyscy pracowali z wielkim zaangażowaniem. Na zakończenie dzieci zaśpiewały piosenkę „Święta bija dzwony”,  a Pani dyrektor  złożyła wszystkim świąteczne życzenia.

Zajęcia z rodzicami w gr. V - Warsztaty Wielkanocne

22 marca 2018 r. w grupie „Słoneczek” odbyły się zajęcia z udziałem Rodziców, prowadzone przez wychowawczynie grupy. Tematem zajęć były Święta Wielkanocne i tradycje z nimi związane. Mamusie, Tatusiowie a także Babcie oglądali przygotowane przez dzieci przedstawienie o Słoneczku budzącym wielkanocne zwierzątka, tańczyli i wspólnie śpiewali radosne piosenki, brali udział w ciekawych zabawach prowadzonych przez Świątecznego Zajączka a także doświadczyli przyjemnego, relaksacyjnego masażyku w wykonaniu swoich pociech. Na koniec wszyscy razem, wykorzystując rozmaite materiały, stworzyli niepowtarzalne i oryginalne kartki świąteczne.

Zajęcia otwarte dla rodziców w grupie VI - Żabek

W dniu 20 marca 2018 roku gościliśmy w naszej sali na zajęciu rodziców dzieci. Spotkaliśmy się wspólnie, aby poznać lepiej tradycję i obrzędy związane ze świętami wielkanocnymi. Rodzice uczestniczyli w wesołych zabawach, pokazując czynności, które wykonujemy przed świętami, śpiewali z nami piosenkę "Co to jest Wielkanoc?", biegali przy dźwięku dzwonka ogłaszającego: Biegnie wesoły baranek i dzwoni dzwonkiem z cukru: Wielkanoc już jutro! Wcielili się w rolę prezentera telewizyjnego, opowiadającego o zwyczajach wielkanocnych. Uczestniczyli w quizie na temat świąt. Podzieliliśmy drużyny na: czerwone , zielone i niebieskie zajączki. Wszyscy odpowiedzieli poprawnie na przygotowane pytania i rozwiązali zagadki. Zwyciężyły trzy zespoły! Gratulacje! Nagrodą był zbiorowy uścisk i całusy od rodziców. Na zakończenie warsztatów wykonaliśmy samodzielnie kolorowe kartki świąteczne, aby każdy mógł życzyć sobie spokojnych, wesołych Świąt Wielkiej Nocy i mokrego Śmigusa- Dyngusa. Podczas zajęć towarzyszyła nam pani dyrektor Anna Belowska, ,która bawiła się razem z nami i wykonała wspólnie z dziećmi kartki. Dziękujemy rodzicom za wspaniałą zabawę i poświęcony nam czas. Dzieci były zachwycone!

Wizyta w Słodkiej Robótce z okazji Dnia Kobiet - grupy VII - Biedronek

Biedronki z okazji Dnia kobiet odwiedziły pracownię Słodka Robotka, gdzie miały możliwość zrobienia własnych lizaków. W oczekiwaniu na główny punkt wycieczki (gorący karmel) dzieci narysowały piękne rysunki. Niektóre z nich posłużą w pracowni za podkładki. Grupa wykazała się świetną znajomością tworzenia barw z kolorów podstawowych oraz sprawnością manualną. Każde dziecko wracało do przedszkola z samodzielnie wykonanymi kolorowymi smakołykami.

Dzień Kobiet w grupie VII - Biedronek

Od 1910 roku 8 marca ludzie obchodzą Dzień Kobiet. W naszej grupie w tym dniu także nie zapomnieliśmy o wspomnianym święcie. Najważniejszą kobietą dla wszystkich dzieci jest mama. Dlatego też „biedronki” przygotowały dla swoich mam piękne laurki. Nie zapomnieliśmy także o dziewczynkach w grupie, które z okazji Dnia Kobiet otrzymały legitymacje SUPERDZIEWCZYNY.