Wycieczka autokarowa do Centrum Edukacji Ekologicznej w Marculach - grupy III, IV, V i VI

W dniu 6 czerwca dzieci z grup od III do VI wybrały się z wychowawcami i opiekunkami na wycieczkę autokarową do Nadleśnictwa Marcule. Po przejażdżce autokarem do Iłży, udaliśmy się na stację kolejki wąskotorowej. Dla większości dzieci było to wielkie przeżycie, ponieważ po raz pierwszy w życiu jechały zabytkowymi wagonami, ciągniętymi przez ciuchcię. Bardzo podobały nam się widoki okolicznych miejscowości. Po dotarciu do Marcul wyruszyliśmy do Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie zostaliśmy ciepło przywitani przez pana przewodnika. Posiliśmy się i udaliśmy się na wspólne zwiedzanie Arboretum, czyli przepięknego ogrodu pełnego zagadkowych roślin, eksponatów i zwierząt. Dzieci poznały wiele ciekawostek na temat przyrody, przytulały się do najstarszego drzewa o imieniu Marcel, które ma 182 lata. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wypowiedzi pana przewodnika, ponieważ nigdy wcześniej nie miały możliwości dowiedzieć się tylu ciekawych rzeczy na temat roślin i zwierząt, znajdujących się w tych okolicach. Na zakończenie długiego spaceru, czekało na nas spotkanie ze zwierzętami, hodowanymi w Arboretum m.in. danielami, baranami, kozami, ozdobnym drobiem, osiołkiem, kucykiem, a nawet małym koziołkiem. Po wyczerpującej lekcji w terenie dzieci mogły sie posilić pieczoną kiełbaską i napić ciepłej herbaty. Każde z dzieci bardzo cieszyło się z własnego jedzenia, wszystkie dzieliły się wzajemnie zabranym prowiantem. W drodze powrotenej zatrzymalismy się w Iłży, aby zwiedzić ruiny zamku. Dzieci zadawały mnóstwo pytań na temat historii tej budowli, murów pozostawionych na wzgórzu. Podziwialiśmy panoramę miasta z wysoka, ciesząc się piękną pogodą. Tak zakończyła się nasza wycieczka. Wszystkie dzieci wróciły zadowolone, chociaż bardzo zmęczone. Pozdrawiamy naszych małych podróżników!