Magiczna Moc Bajek - realizacja projektu - Moduł I (Szacunek)

Za nami pierwszy miesiąc projektowych działań.
W swoich działaniach poruszaliśmy bardzo istotne zagadnienia zawiązane z Uczciwością, która jest jedną z najbardziej cenionych wartości.
Uczyliśmy się, że nauka mówienia prawdy płynie od dorosłych, a w dziecku wzmacnia pewność siebie, a przede wszystkim poczucie własnej wartości. Poprzez Uczciwość okazujemy szacunek innym, dbamy o ich dobro i uczucia, a także sobie, dbamy o swe dobre imię, swoją wiarygodność i własne dobre samopoczucie moralne. Nie zapominamy również, że:„Warto być uczciwym, chociaż nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto.”
W miesiącu październiku udało się nam zrealizować wybrane zadania w ramach Miedzynarodowego Projektu Czytelniczego "Magiczna Moc Bajek" m.in.:
„Kącik Projektowy” - zaaranżowanie w placówce,
Bajkowy Przyjaciel- wykonanie z dziećmi maskotki, pacynki bądź kukiełki, która będzie towarzyszyła dzieciom podczas magicznej podróży do świata wartości. Wspólne nadanie imienia nowemu Przyjacielowi.
„Magiczna moc bajek” - nauka projektowej piosenki (sł. Anna Bomba, muz. Ludmiła Fabiszewska)

„Szanujmy obcość, inność, bo jest ciekawa” - zapoznanie dzieci z opowiadaniem o „Kruku, co krakał pokrakanie” – Pan Poeta. Wyjaśnienie, najmłodszym, dlaczego kruka nikt nie rozumiał, dlaczego czuł się obco? Jak mieszkańcy zareagowali na „przybysza”? Rozmowa  z dziećmi, dlaczego lubimy podróżować? Wyjaśnienie pojęcia, że należy szanować osoby „inne”, w pewien sposób od nas różne, bo właśnie przez to mogą być dla nas ciekawe.

Klucze dobrego zachowania- kiedy, jak i dlaczego mówię proszę, przepraszam, dziękuję – zajęcia warsztatowe z dziećmi.

Marzycielska Poczta – napisanie listu lub kartki, do chorego dziecka/ dzieci.

Dobranocki z dawnych lat  - Miś Uszatek

• Jaki jest Miś Uszatek i jak postępuje
  • Przykłady z serialu ukazujące jego charakter, zachowania
  • Przykłady wykorzystania cech charakteru Misia przez dzieci w życiu codziennym i co dzięki temu osiągniemy
  • Wskazanie na potrzebę szanowania osób starszych, np. poprzez ustępowanie im miejsca     w autobusie
  • • Quiz – zabawa nt. Misia z oklapniętym Uszkiem

Zachęcamy do obejrzenie zdjęć.